10 najważniejszych konfliktów na świecie w 2014 roku

Rok 2014 nie należał do spokojnych. Co najmniej dwa konflikty zbrojne (na Wschodzie Ukrainy i Libii) mogą być wyjątkowo dynamiczne także w 2015 roku. Wiele konfliktów, które rozpoczęło się w latach poprzednich, rozgorzało w 2014 z nową siłą – choćby jak ten izraelsko-palestyński.
Oddzielnym zagadnieniem jest Państwo Islamskie. Organizacja terrorystyczna kontrolująca część Syrii i Iraku, tworząca własną
administrację, szkolnictwo, wypłacająca pensje swoim członkom.

10 najważniejszych konfliktów na świecie w 2014 roku, kanabis.info

Ponadto jest nadal wiele konfliktów tzw. zamrożonych, jak ten o Górski Karabach.

1. Wojna na wschodzie Ukrainy

Napięta sytuacja polityczna na początku roku, zamieniła się w stan otwartej wojny na wielką skalę i to zaledwie w ciągu kilku tygodni. Ukraina straciła Krym. Po prawie bezkrwawej operacji krymskiej, zaczęto stosować termin „wojny hybrydowej”. Moskwa wysyłała swoich żołnierzy bez insygniów w sprawie obecności których na Krymie gorąco zaprzeczała, aby później się bez skrępowania przyznać do „małych zielonych ludzików” lub „uprzejmych ludzi”.

Od maja do października w dwóch regionach Ukrainy trwały zacięte walki. Obie strony wyczerpane siły i nie przeprowadziły już poważniejszej operacji.

2. „Państwo islamskie” (IS)

Grupa o charakterze terrorystycznym pojawiła się w połowie ostatniej dekady, ale świat o niej usłyszał w lecie 2014 roku po ofensywie i zwycięskich operacjach w Syrii i Iraku. Obecnie około 6 mln ludzi żyje pod rządami IS. Liczba bojowników IS w/g wywiadu amerykańskiego to od 20 do 31 tys.(dane nie zawierają osób wspomagających IS cywilnie, czyli niebiorących bezpośrednio udziału w walkach). Od listopada 2013 r. Państwo Islamskie (wcześniej ISIS) przeprowadziło ponad 9 tys. operacji
o charakterze zbrojnym.

Sekretarz stanu USA John Kerry na początku grudnia stwierdził, że choć naloty koalicji powodują ogromne szkody dla dżihadystów, kampania przeciwko IS może trwać latami.

3. Strefa Gazy

I tak trudne stosunki między Izraelem, a Palestyńczykami zdecydowanie pogorszyły się w połowie 2014 roku. W czerwcu Izrael aresztował kilku członków Hamasu w odpowiedzi na porwanie i zamordowanie izraelskich nastolatków.

4. Wojna domowa w Libii

Libia obecnie ma dwa rządy i dwa parlamenty, i nadal pogrąża się w chaosie, który rozpoczął się po zabiciu dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. Jeden z tych rządów ideologicznie związany jest islamskimi fanatykami, natomiast drugi akceptuje społeczność międzynarodowa. Zaostrzenie sytuacja nastąpiło po 18 maja i ataku na budynek parlamentu.

Libii grozi wojna domowa na pełną skalę – czytamy w oświadczeniu wydanym w grudniu przez Misję Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Libii (UNSMIL).

5. Republika Środkowoafrykańska

Konflikt pomiędzy rządem, a rebeliantami islamskimi rozpoczął w 2012 roku. Najbardziej aktywny był w 2013 roku. W 2014 strony konfliktu zaczęły ze sobą rozmawiać. W międzyczasie oprócz milicji islamskich powstały także chrześcijańskie.

6. Sudan Południowy

Konflikt zbrojny między członkami plemienia Dinka i Nuerów, rozpoczęty 15 grudnia 2013 po nieudanym zamachu stanu. W Sudanie Południowym trwa największy na świecie kryzys żywnościowy. Jak wynika z szacunków UNICEF, bez podjęcia natychmiastowych działań 50 tys. dzieci umrze w najbliższym czasie z głodu (dane z listopada 2014 roku). Według ONZ ponad 5 mln osób potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.

7. Afganistan

Pod koniec grudnia, prezydent USA Barack Obama oficjalnie ogłosił koniec misji bojowej w Afganistanie, która trwała ponad 13 lat i była kluczowym elementem „wojny z terroryzmem”. Sytuacja w Afganistanie jednak jest nadal bardzo trudna z dużym potencjałem na wybuch kolejnego konfliktu. Już w lutym 2014 roku talibowie zwiększyli swoją aktywność.

8. Somalia

USA wspierają siły Unii Afrykańskiej, które w prowadzonej od 2011 r. kampanii zdołały wyprzeć Al-Szabab z Mogadiszu i innych miast. Al-Szabab to somalijska islamistyczna organizacja militarna, a od 2012 formalnie komórka Al-Kaidy w Rogu Afryki. Grupa ta dąży do obalenia wspieranego przez Amerykanów rządu i dokonuje częstych ataków, także w krajach sąsiednich.

Pod koniec grudnia 2014 roku siły amerykańskie dokonały ataku lotniczego na południu Somalii, którego celem był wysoki rangą
przedstawiciel Al-Szabab.

9. Nigeria

Kraj ten od wielu lat jest w ciągłym konflikcie religijnym między muzułmanami i chrześcijanami. Nasilenie nastąpiło w ciągu ostatnich kilku lat, po tym jak w kraju bardziej aktywna stała się organizacja islamistów „Boko Haram”. W kwietniu napastnicy porwali grupę 200 dziewcząt . W poszukiwania było zaangażowane lotnictwo z USA i Wielkiej Brytanii, ale dziewczynek nie udało się odnaleźć.

W sierpniu grupa ogłosiła na kontrolowanym terytorium powstanie kalifatu – państwa wyznaniowego. W listopadzie islamiści z „Boko Haram” zabili w wyniku serii zamachów ponad 120 osób.

10. Górski Karabach

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach obecnie w stanie zamrożenia wybuchł w 1988 roku. Starcia przerodziły się w wojnę między Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

W listopadzie jak pisała agencja AFP, został zestrzelony śmigłowiec, gdy próbował zaatakować pozycje armii azerbejdżańskiej w pobliżu regionu Agdam w Górskim Karabachu. Agencje zwracają uwagę, że był to najpoważniejszy incydent od zakończenia konfliktu w połowie lat 90.

źródło: wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.