Czechy – legalizacja narkotyków

Od 1 stycznia 2010 r. każdy obywatel Czech może mieć przy sobie do 1,5g heroiny, 1g kokainy, 2g metaamfetaminy, 15g marihuany, 4 tabletki ekstazy i 5 tabletek LSD. A wszystko to w majestacie prawa.
Nie tylko Marihuana…

Nowe przepisy wprowadziły radykalne zmiany. Legalizacja objęła nie tylko marihuanę i inne tzw. „miękkie narkotyki”, ale także tzw. „twarde narkotyki” jak heroina czy kokaina.

Poza posiadaniem narkotyków można też we własnym domu uprawiać m.in. krzaki konopi indyjskich (do 5 sztuk) oraz grzyby halucynogenne (maksymalnie 40 sztuk). Rządowa lista zawiera wiele gatunków roślin, których hodowla będzie dozwolona w niewielkich ilościach. Na zmiany w prawie głośno narzekają… hodowcy kaktusów, ponieważ lista objęła limitami wiele z ich odmian ze względu na zawartość meskaliny.

Obawy polskiej policji

Dla Polaków takie wiadomości brzmią nieprawdopodobnie, ale dla samych Czechów nowe regulacje nie są dużym zaskoczeniem. Kraj ten od dawna bowiem zajmuje czołowe pozycje jeśli chodzi o spożycie narkotyków w Unii Europejskiej a także np. produkcję amfetaminy.
Legalizacja narkotyków na tak dużą skalę martwi natomiast polską policję oraz lekarzy. Zdaniem wielu z nich tak łatwy dostęp do narkotyków u naszych południowych sąsiadów znaczenie osłabi krajową profilaktykę. W zeszłym roku tylko na terenie UE i Norwegii skonfiskowano łącznie 70 ton marihuany, która kosztowała od 1 do 12 euro za gram.

Unijny monitoring rynku narkotyków

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) nie pozostawia złudzeń kto jest największym konsumentem konopi indyjskich w UE. Według raportu tej instytucji w grupie wiekowej 15-24 lata aż 43 proc. Czechów przyznało, że przynajmniej raz w życiu zażywało konopie, a ponad 15 proc. deklaruje, że zrobiło to najdalej miesiąc temu.
Władze Czech w oficjalnych komentarzach podkreślają, że skutki zmiany prawa będą widoczne najszybciej za kilka miesięcy i wtedy okaże się czy zmiany prawa były trafne.

Popularność narkotyków w Europie

Poniżej krótkie zestawienie danych szacunkowych zebranych przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Monitorowania Narkomanii:

Konopie indyjskie
Przynajmniej jednokrotne użycie: co najmniej 74 mln (22% dorosłych Europejczyków).
Użycie w ciągu ostatniego roku: około 22,5 mln dorosłych Europejczyków, czyli jedna trzecia osób, które zażyły narkotyk co najmniej jeden raz.
Użycie w ciągu ostatniego miesiąca: około 12 mln Europejczyków.
Kokaina
Przynajmniej jednokrotne użycie: około 13 mln osób (3,9% dorosłych Europejczyków).
Użycie w ciągu ostatniego roku: 4 mln dorosłych Europejczyków, czyli jedna trzecia osób, które zażyły narkotyk co najmniej jeden raz.
Użycie w ciągu ostatniego miesiąca: około 1,5 mln osób.
Ecstasy
Przynajmniej jednokrotne użycie: około 10 mln osób (3,1% dorosłych Europejczyków).
Użycie w ciągu ostatniego roku: około 2,5 mln, czyli jedna czwarta osób, które zażyły narkotyk co najmniej jeden raz.
Użycie w ciągu ostatniego miesiąca: poniżej 1 mln osób.
Amfetaminy
Przynajmniej jednokrotne użycie: około 12 mln osób (3,5% dorosłych Europejczyków).
Użycie w ciągu ostatniego roku: około 2 mln, czyli jedna szósta osób, które zażyły narkotyk co najmniej jeden raz.
Użycie w ciągu ostatniego miesiąca: poniżej 1 mln osób.
Opioidy
Problemowe używanie opioidów: szacowane na od 1,2 do 1,5 mln Europejczyków.
Zgony spowodowane przez narkotyki stanowiły 4% wszystkich zgonów Europejczyków w wieku od 15 do 39 lat,przy czym około trzy czwarte tych przypadków związanych było z opioidami.
W ponad 50% przypadków są głównym narkotykiem będącym przyczyną zgłaszania się na leczenie.
Około 650 tys. osób używających opioidów zostało poddanych leczeniu substytucyjnemu w 2007 r.

Przedstawione powyżej dane szacunkowe odnoszą się do populacji dorosłych (w wieku od 15 do 64 lat) i oparte są na najnowszych dostępnych danych.

Czeskie Coffeshopy?

Choć powszechnie okrzyknięto zmiany w prawie legalizacją, formalnie jest to zbyt duże słowo. Handel nadal będzie karany, odstępuje się jednak od karania za posiadanie niewielkich ilości. W praktyce było to stosowane przez czeską policję od kliku lat, teraz zostało sformalizowane w prawie. Nie powstaną zatem czeskie coffeshopy, choć już teraz istnieją „nieformalnie” wyspecjalizowane puby.

twojaeuropa.pl

sklep, nasiona marihuany, konopi, cannabis, seedbank, thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Czechy – legalizacja narkotyków”


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.