NASA chce wylądować na Europie za 10 lat

NASA chce wylądować na powierzchni Europy – lodowego księżyca Jowisza – w okolicach 2025 roku. Biały Dom przeznaczył na realizację tego ambitnego przedsięwzięcia pierwsze pieniądze.

NASA chce wylądować na Europie za 10 lat, kanabis.info

Stało się tak na prośbę głównego zainteresowanego, czyli Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Na razie na jej konto wpłynęło 15 mln dol., co stanowi dosłownie kroplę w głębokim wiadrze finansowych potrzeb NASA związanych z misją na Europę. Ta otwarcie przyznaje, że nie wie, ile pieniędzy może pochłonąć realizacja tego przedsięwzięcia. Z kolei eksperci mówią o co najmniej 2 mld dol.

Wyzwanie jest ogromne i wymaga opracowania wyjątkowych rozwiązań. Europa – w przeciwieństwie do Marsa – jest naprawdę nieprzyjemnym miejscem, na co wpływa bliskie sąsiedztwo gazowego olbrzyma – Jowisza. Z nim wiążą się potężne siły grawitacyjne i promieniowanie, które w mgnieniu oka mogłyby zniszczyć delikatną aparaturę, nie mówiąc już o wpływie na ludzki organizm.

Europa jest jednak niezwykle interesującym miejscem, ponieważ pod lodową skorupą kryje ocean ciekłej wody, w którym może istnieć życie. Badacze podejrzewają, że jego głębokość wynosi nawet 90 km.

Jeśli wszystko potoczy się po myśli NASA, to misja na Europę wystartuje w 2025 roku, a jej celem będzie lądowania na pokrytym lodem globie.

nt.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.