Nazista ojcem programu kosmicznego USA

RAPORT AMERYKAŃSKIEGO MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI

Amerykański wywiad po II wojnie światowej współpracował z nazistami – głosi raport amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości na temat ścigania hitlerowskich zbrodniarzy. Jeden z opisanych przypadków dotyczy naukowca Arthura L. Rudolpha, którego nigdy nie postawiono przed sądem, za to zatrudniono przy programie kosmicznym. Stał się on jednym z ojców rakiety nośnej Saturn, która umożliwiła podbój kosmosu, w tym zakończony na Księżycu program Apollo.

Nazista ojcem programu kosmicznego USA, kanabis.info

600-stronicowy raport poświęcony działalności tzw. Biura Dochodzeń Specjalnych w resorcie sprawiedliwości opisuje kilkadziesiąt przypadków współpracy, w wyniku której naziści znaleźli bezpieczne schronienie w USA. Dokument w streszczonej wersji ukazał się w niedzielnym „New York Times”.

Potwierdzenie

Rząd USA przyznał w przeszłości, że wielu hitlerowców zostało wykorzystanych do współpracy jako cenne źródło informacji oraz w tajnych operacjach w okresie zimnej wojny. Jednak ujawniony raport – pisze „NYT” – „idzie dalej w dokumentowaniu skali amerykańskiego wspólnictwa w takich operacjach”.

Raport, którego zawartości rząd nie ujawniał przez cztery lata, przedstawia dowody, że niektórym nazistom pozwolono osiedlić się w USA, chociaż władze wiedziały o ich zbrodniczej przeszłości.

Współpracownik Eichmanna

Jednym z nich był Otto von Bolschwing, bliski współpracownik Adolfa Eichmanna, głównego autora planu eksterminacji Żydów. Pracował on w USA dla Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). W 1981 r. postanowiono go deportować, ale nie doszło do tego, gdyż von Bolschwing w tym samym roku zmarł.

Ojciec Saturna

Jednym z najbardziej prominentnych nazistów pracujących w USA po wojnie był naukowiec Arthur L. Rudolph, który w czasie wojny kierował fabryką amunicji Mittelwerk, zatrudniającą robotników przymusowych.

Po klęsce III Rzeszy Rudolph został sprowadzony do USA w ramach werbunku uczonych niemieckich do realizacji amerykańskiego programu kosmicznego. Jest on uważany za ojca rakiety Saturn V, która wynosiła w kosmos pojazdy Apollo dolatujące na Księżyc.

W 1984 roku Departament Sprawiedliwości, do którego dotarły nowe dowody, przygotowywał się do postawienia Rudolpha przed sądem, ale wtedy naukowiec opuścił USA i zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa.

Żołnierz SS

Jako doradca CIA pracował też po wojnie Tscherim Soobzokov, były żołnierz Waffen SS. Po ujawnieniu jego hitlerowskiej przeszłości próby jego deportowania z USA nie powiodły się, gdyż dowody przeciw niemu uznano za niewystarczające.

W 1985 r. nazista zginął od wybuchu bomby podłożonej przez żydowskich radykałów w jego domu w Paterson w stanie New Jersey.

tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.