Niedźwiedzica z Podkarpacia może zamieszkać w Gołuchowie

Młoda niedźwiedzica z Podkarpacia, która ostatnio dwukrotnie pojawiała się w okolicach Jarosławia, może zamieszkać w XIX-wiecznej niedźwiedziarni na terenie Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie (Wielkopolska) – poinformował Benedykt Roźmiarek, dyrektor OKL. Także Przemyśl rozważa możliwość pozostawienia u siebie niedźwiedzicy.

Z propozycją, by niedźwiedzica zamieszkała w XIX-wiecznej niedźwiedziarni w Gołuchowie (Wielkopolska), wystąpiła Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, której podlega OKL.

– Jesteśmy prawie gotowi na przyjęcie misia. Mamy ciemną gawrę, wybieg i dwa inne pomieszczenia. Musimy tylko wzmocnić kraty, potrzebujemy na to dwa tygodnie – powiedział Roźmiarek. Dodał, że w czwartek przyjadą do Gołuchowa fachowcy z wrocławskiego ZOO, którzy ocenią, czy niedźwiedzica będzie miała w OKL odpowiednie warunki. Niedźwiedziarnia w Gołuchowie została wyremontowana w 2009 roku.

Ostatnie zwierzaki mieszkały tutaj w latach 20. ubiegłego wieku , za czasów ówczesnych właścicieli Gołuchowa – Działyńskich. W razie potrzeby OKL zainstaluje w niedźwiedziarni kanalizację i wodociąg.

– Te inwestycje przydadzą się, jeśli niedźwiedzica nie uśnie i pozostanie u nas na dłużej – wyjaśnił Roźmiarek. Także Przemyśl rozważa możliwość pozostawienia u siebie niedźwiedzicy. Zwierzę od kilku dni przebywa w przemyskiej lecznicy – poinformował Dariusz Iwaneczko, wiceprezydent Przemyśla. – Rozważamy możliwości finansowe, techniczne i formalno-prawne. Jesteśmy też w stałym kontakcie z dyrektorem przemyskiej lecznicy, gdzie przebywa niedźwiedzica – powiedział wiceprezydent.

Iwaneczko dodał, że decyzja powinna zapaść w najbliższym czasie. – Są w mieście miejsca, gdzie mogłaby zamieszkać niedźwiedzica – zauważył. – Jest także trochę emocji, bo miasto w herbie ma niedźwiedzia- przyznał. We wtorek na internetowych stronach Przemyśla pojawił się apel o dostarczanie do lecznicy dla niedźwiedzicy „jabłek, gruszek, marchwi, kości wieprzowych i mięsa wieprzowego z kością, dużych ryb i oczywiście miodu”.

Rozpoczęła się również zbiórka pieniędzy na ten cel. Młodą niedźwiedzicę, która przez dwa dni pojawiała się w Chorzowie k. Jarosławia i w pobliskich wsiach, schwytano w ubiegłym tygodniu. Zwierzę trafiło do lecznicy dla zwierząt w Przemyślu. Według dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie Magdaleny Grabowskiej, jest to ta sama niedźwiedzica, która na początku stycznia była widziana w Przemyślu.

Teraz RDOŚ poszukuje miejsca, gdzie zwierzę mogłoby zamieszkać po opuszczeniu lecznicy. Niedźwiedzica, którą mieszkańcy Przemyśla nazywają Przemisią, waży około 100 kg. Dorosłe osobniki osiągają wagę trzykrotnie wyższą. Żyją do 50 lat. Należą do najgroźniejszych drapieżników w Europie. W Polsce żyje ponad 100 niedźwiedzi, około 90 proc. na Podkarpaciu.

newsweek.pl

sklep, nasiona marihuany, konopi, cannabis, seedbank, thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Niedźwiedzica z Podkarpacia może zamieszkać w Gołuchowie”


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.