Nowa funkcja sprawdzania dysku w Vista i Windows 7

Nie każdy wie, ale w Windows 7 i Vista do programu sprawdzającego stan twardego dysku dodana jest nowa funkcja – ponowne sprawdzanie uszkodzonych klastrów pod kątem ich sprawności – wywoływana przez przełącznik B. Standardowo użytkownik nie będzie korzystał z tej funkcji, ale mnie zdarzyło się kilka sytuacji, w których okazała się bardzo potrzebna (odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków).

Czego ludzie szukają w sieci

Ale od początku – program checkdisk, dostępny w systemach Microsoftu od Windows XP, służy sprawdzaniu struktury logicznej i fizycznego stanu danych oraz dysku, na którym się znajdują. Program wywołuje się z poziomu konsoli (w Vista i Windows 7 powinna być uruchamiana na prawach administratora z racji obecności UAC, czyli Kontroli konta użytkownika). Mamy do wyboru sprawdzanie poprawności logicznej danych (chkdsk X: gdzie X to litera sprawdzanej partycji), przeprowadzenie ewentualnej naprawy struktury logicznej w razie błędów (chkdsk X: /F) i sprawdzenie pod kątem uszkodzonych sektorów (chkdsk X: /R) – ta funkcja naprawia strukturę logiczną (implikuje przełącznik /F) oraz sprawdza czy dane są czytelne, a puste miejsce nie zawiera uszkodzeń (Skanuje sektor po sektorze i gdy natrafi na taki, w którym jest problem z odczytaniem danych odzyskuje co się da, przenosi na sprawny obszar, a klaster zawierający uszkodzone sektory zostaje oznaczony jako uszkodzony i będzie w przyszłości omijany. W przypadku wolnego miejsca przeprowadza próbną operację zapisu i odczytu, a gdy ta się nie powiedzie klaster również jest oznaczany jako uszkodzony i usunięty z użycia).

Łatwo zauważyć, że im więcej uszkodzeń tym mniej jest dostępnego miejsca na partycji. Uszkodzenia nie są usuwane, ale ukrywane – o ile nie użyjemy specjalnych narzędzi, nie usuniemy partycji lub jej nie sformatujemy to dany obszar będzie cały czas oznaczony jako uszkodzony i omijany przy zapisie danych. Jest do dobra rzecz jeżeliby założyć, że wszystkie uszkodzenia powierzchni nośnika są nieodwracalne ale tak nie jest. Czasami uszkodzenie powstaje w wyniku przepięcia (np: dany obszar dysku zostaje namagnesowany zbyt silnym polem magnetycznym). Z takiego przemagnesowanego obszaru nie da się korzystać, nie da się na nim bezpiecznie zapisać danych, jest problem z odczytem takiego obszaru więc jest on traktowany jako fizycznie uszkodzony. Są programy (np: MHDD, SpinRite, HDD Regenerator), które mają możliwość odwrócenia tego procesu tzn. magnesują powierzchnię zmiennym polem magnetycznym (dla dysku jest to wciąż zwykła operacja zapisu i odczytu) co w przypadkach takich jak wyżej opisany powoduje przywrócenie sprawności tego obszaru. Niektóre z tych programów nie niszczą przy tym danych (HDD Regenerator).

Wyobraźmy sobie, że mamy taką właśnie sytuację, przywróciliśmy sprawność uszkodzonego obszaru, ale wcześniej użyliśmy checkdisk-a z przełącznikiem R (odnajdywanie uszkodzonych klastrów). Jeżeli nie formatujemy, nie usuwamy czy nie utraciliśmy partycji w wyniku uszkodzenia oraz nie chcemy tracić danych to mamy taką partycję, gdzie faktycznie cały jej obszar zajmowany na dysku jest sprawny ale część jest oznaczona jako uszkodzona i wykluczona z użytku. Tutaj przydaje się właśnie kolejna funkcja checkdisk-a wywoływana przełącznikiem B – program sprawdza wtedy daną partycję pod kątem błędów logicznych (implikuje przełącznik F), usuwa je jeśli są, sprawdza powierzchnię pod kątem uszkodzonych sektorów (implikuje R) oraz dodatkowo jeszcze raz sprawdza obszar, który wcześniej został oznaczony jako uszkodzony i wykluczony z użytku – jeśli jakiś sektor został wcześniej zaznaczony jako niesprawny a przejdzie pozytywnie test zostaje przywrócony do użytku. Warto zauważyć że przełącznik B jest dostępny tylko dla partycji NTFS – dla FAT 12 (FDD), 16 i 32 pomocny okaże się program SpinRite, który posiada opcję ponownego sprawdzania sektorów oznaczonych wcześniej jako uszkodzone.

sklep, nasiona marihuany, konopi, cannabis, seedbank, thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.