thc-thc com, sklep

Opolska Biblioteka Cyfrowa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna jest trakcie ukończenia projektu finansowanego w większości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt polega na digitalizacji zbiorów dostępnych w bibliotece.

Na początek digitalizacją objęto ok. 400 obiektów, w większości są to starodruki, których wypożyczenie bądź oglądanie jest z różnych powodów niemożliwe. Przed digitalizacją przeprowadzono dodatkowo konserwację zbiorów. W wirtualnym zbiorze dostępne będą nie tylko starodruki, ale także różnego rodzaju druki ulotne, czyli afisze, plakaty itp.

Projekt digitalizacji zbiorów daje przede wszystkim możliwość dotarcia zwykłemu czytelnikowi do obiektów, które są na co dzień niedostępne, a jednocześnie chroni zabytkowe dzieła przed zniszczeniem. Teraz każdy użytkownik Internetu po kliknięciu na konkretny adres będzie mógł obcować z dziełami sprzed kilkuset lat. Dostęp do Cyfrowej Biblioteki będzie możliwy m.in. ze strony internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Z pieniędzy Ministerstwa zakupiono program dLibra, który obsługuje tego typu biblioteki. A jest ich już 43 należących do Federacji Bibliotek Cyfrowych. Program będzie posiadał wyszukiwarkę katalogów, zbiorów, tytułów itp. Oprócz tego na stronie będzie wyświetlanych 10 ostatnio dodanych obiektów oraz 10 najczęściej czytanych.

Opolska Biblioteka Cyfrowa jest pierwszą taką biblioteką w naszym regionie. Dyrekcja WBP planuje digitalizację kolejnych zbiorów, ale liczy również na pozyskanie prywatnych kolekcji i obiektów, które mogłyby wzbogacić wirtualną czytelnię i pozwolić na udostępnienie ich większej rzeszy czytelników.

opole.studentnews.pl

Sprawdź również

nasiona marihuany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

marijuana, cannabis seeds, akseeds nasiona konopi, sklep

Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.