USA: Młodzież wybiera marihuanę zamiast papierosów

W Stanach Zjednoczonych więcej nastolatków przyznaje się do palenia marihuany niż papierosów – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie amerykańskiego Instytutu ds. Uzależnień od Narkotyków (National Institute of Drug Abuse – NIDA). Według komentatorów ma to związek z toczącą się debatą na temat legalizacji konopii do celów leczniczych.

marihuana-0782

Z sondażu przeprowadzonego na grupie 46 tys. uczniów wynika, że jeden na 16 uczniów szkoły średniej regularnie pali marihuanę. W ostatnich trzech latach wzrosła także liczba nastolatków, którzy nie dostrzegają zagrożenia w związku z używaniem tego narkotyku.

Spadek liczby młodzieży sięgającej po konopie indyjskie obserwowano w latach 2002-2007. Dyrektor NIDA Nora Volkow zauważa, że obecnie do uczniów dociera zupełnie inny przekaz na temat marihuany, która jako lek została zalegalizowana już w 14 stanach.

– Mogę bez wahania powiedzieć, że legalizowanie marihuany i nazywanie jej lekarstwem wysyła zły sygnał młodym ludziom – uważa z kolei dyrektor amerykańskiego biura ds. polityki kontroli narkotyków Gil Kerlikowske.

Eksperci do walki z uzależnieniami podkreślają, że palenie marihuany może zakłócać proces uczenia się. Ma to szczególne znaczenie dla nastolatków, których mózg ciągle się rozwija. Zażywanie konopi indyjskich może bowiem według nich powodować problemy z pamięcią, bierność, apatię czy brak motywacji. Szczególnie narażona na negatywne skutki marihuany ma być właśnie młodzież i osoby cierpiące na choroby psychiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.