Tetrahydrokannabioktil, w skrócie THCJD, jest kannabinoidem, który w konopiach występuje tylko w niewielkich ilościach i zgodnie z obecnym stanem wiedzy jest najsilniejszym naturalnym kannabinoidem. Jest znacznie silniejszy niż Delta-9-THC i silnie psychoaktywny. Jego wyjątkowo wysoka moc wynika z długości jego alkilowego łańcucha bocznego.
Długość tego łańcucha bocznego określa siłę działania wszystkich znanych naturalnie występujących kannabinoidów. THCJD ma najdłuższy łańcuch boczny o długości 8 atomów węgla. Dla porównania, THC ma alkilowy łańcuch boczny z pięcioma atomami węgla, a znacznie silniejszy psychoaktywny THCP w łańcuchu bocznym ma siedem atomów węgla. Każdy naturalnie występujący psychoaktywny kannabinoid ma w swojej formule strukturalnej jądro składające się z pierścieniowych grup funkcyjnych.
Do tego rdzenia dołączony jest łańcuch alkilowy, krótkołańcuchowy węglowodór. Wydaje się, że długość tego łańcucha ma decydujący wpływ na to, jak silnie kannabinoid może dokować do receptora CB1. Historycznie nie wiadomo dokładnie, kiedy ten kannabinoid został odkryty. Zgodnie z zapisami, już w 1941 roku odkryto kannabinoid, który miał chemiczne właściwości THCJD, ale wtedy otrzymał nazwę THC-Octyl lub Delta-8-THC-C8.
Syntetyczny kannabinoid JWH-138 chemicznie jest również THCJD. Został on syntetycznie wyprodukowany i odpowiednio ponumerowany w trakcie prac badawczych Johna. W. Huffmana. Pomimo swojej ogromnej mocy, do tej pory jest stosunkowo niezbadany. Ten kannabinoid jest ostatnio coraz częściej spotykany tylko jako substytut THC
Silniej Psychoaktywny Niż THC
THCJD jest znany przede wszystkim ze swojego silnego działania psychoaktywnego, które znacznie przewyższa działanie THC. Czas jego działania wynosi około 2 do 4 godzin, w zależności od dawki, a zatem jest zbliżony do czasu działania THC. Efekt jest opisany jako intensywnie psychodeliczny i wykazuje pewne podobieństwa do klasycznych syntetycznych kannabinoidów.
Ponieważ THCJD występuje w konopiach tylko w śladowych ilościach, a ekstrakcja nie byłaby opłacalna, zwykle jest wytwarzany półsyntetycznie, zaczynając od CBD. Ze względu na silne właściwości psychoaktywne ten kannabinoid jest ostatnio stosowany jako substytut THC. Obecnie istnieje kilka sklepów, które oferują THCJD zarówno w postaci do palenia, jak i jadalnej, takiej jak żelki.
Przy doustnym przyjmowaniu THCJD należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ uważa się, że ze względu na swoje chemiczne podobieństwo do THC, jest on również metabolizowany do jeszcze silniejszego i dłużej działającego kannabinoidu. Po podaniu doustnym THC jest przekształcany w 11-hydroksy-THC, co przez niektórych konsumentów może być postrzegane jako przytłaczające ze względu na jego znacznie silniejsze i dłuższe działanie. Ponieważ THCJD jest strukturalnie zbliżony do THC, należy założyć, że po podaniu doustnym zachodzi podobny metabolizm.
Należy ostrzec przed spożywaniem produktów THCJD, ponieważ zawierają one stężenia tego kannabinoidu, które w żaden sposób nie znalazłyby się w naturalnych konopiach. Ponadto obecnie nie ma wiarygodnych danych na temat jego potencjalnych długoterminowych skutków. Wszystkie dotychczasowe doświadczenia dotyczące jego psychoaktywności i skutków ubocznych opierają się na przykładowych opisach konsumentów.
Nie Przeprowadzono Jeszcze Badań Dotyczących Wpływu THCJD Na Zdrowie
Obecnie nie ma potwierdzonych danych na temat możliwego zastosowania medycznego tego kannabinoidu. THCJD nie był dotychczas badany w badaniach in vitro ani in vivo. Ze względu na znacznie większe powinowactwo do receptora CB1 niż THC, uważa się, że oprócz działania psychoaktywnego, silniejsze mogą być także inne działania kontrolowane przez receptor CB1.
Receptor CB1 wpływa przede wszystkim na ból neuropatyczny i łagodzenie nudności. W przyszłości THCJD może być skutecznym środkiem łagodzącym objawy tych dolegliwości, głównie w medycynie przeciwnowotworowej.
Status Prawny
THCJD nie jest obecnie wymieniony w ustawie o środkach odurzających, a zatem jest legalny. Nie jest jeszcze jasne, czy szybki test narkotykowy może wykryć THCJD. Ze względu na podobieństwo strukturalne do THC należy założyć, że w moczu wytwarzane są podobne produkty rozpadu.
W przypadku produktów do palenia zawierających THCJD jako materiał nośny często stosuje się konopie przemysłowe o niskiej zawartości THC. Może to oczywiście wywołać pozytywny wynik testu moczu i krwi.