Już jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko chorób serca oraz krążenia. Tak wynika z jednej meta analizy. Wielu palaczy chce rzucić palenie, jednak nieraz dzieje się tak, że sama myśl o rozstanie się z papierosami na zawsze wywołuje u takich osób blokady. Lepiej więc zredukować liczbę papierosów – tak myśli sobie większość. Jednak jaki mamy z tego zdrowotny pożytek jeśli będziemy mniej palić zamiast całkiem rzucić? Czy istnieje próg mniejszej szkodliwości palenia tak, jak jest to w przypadku alkoholu?
Zespół badaczy na czele z Allanem Hackshaw zajęli się zbadaniem tych pytań i przeprowadzili meta analizę, w której skoncentrowali się na ryzyku chorób serca oraz krążenia. Do takich chorób należą między innymi zawał serca oraz udar mózgu. Według wypowiedzi Hackshaw choroby krążenia oraz serca są przed nowotworem płuc odpowiedzialne za największą liczbę przypadków śmiertelnych.
Meta analiza obejmowała 141 pojedynczych badań, w których udział brało łącznie kilka milionów ludzi. Hackshaw i jego zespół obliczyli jak wysokie jest ryzyko zachorowania na choroby serca oraz krążenia, jeśli dziennie spalany będzie jeden, pięć albo dwadzieścia papierosów.
Pierwszy papieros znacznie zwiększa ryzyko
Wyniki badań wyraźnie pokazały, że ryzyko nie jest proporcjonalne, czyli nie rośnie stale z każdym spalonym papierosem. Już jeden papieros dziennie znacznie zwiększa ryzyko. W porównaniu do osób, które palą 20 papierosów dziennie, ryzyko wystąpienia choroby serca albo krążenia przy jednym papierosie dziennie nie odpowiada jednej dwudziestej. O wiele bardziej mężczyźni, którzy palą jednego papierosa dziennie, są narażeni na 46 procentowe ryzyko z tego, które występuje przy paleniu 20 papierosów.
Palący mężczyźni ogólnie zwiększają swoje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o 48 procent, jeśli porówna się ich z osobami niepalącymi. Przy chorobie wieńcowej serca dochodzi do tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach zaopatrujących serce, przez co staje się ono niedokrwione i w ostateczności dochodzi do zawału serca. Palenie może ponadto zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Tutaj w porównaniu do niepalących mężczyzn ryzyko to zwiększa się o 25 procent.
Według analiz kobiety są tym jeszcze bardziej dotknięte niż mężczyźni. W porównaniu do kobiet niepalących kobiety, które palą jednego papierosa dziennie, są narażone ryzykiem wystąpienia choroby serca o 57 procent oraz wystąpienia udaru mózgu o 31 procent.
Najlepiej od razu rzucić palenie
W obliczu wyników Hackshaw zaleca wszystkim ludziom, którzy zastanawiają się tylko nad redukcją palenia papierosów, aby poszli jednak jeszcze o krok dalej i najlepiej od razu całkowicie rzucili palenie. W prawdzie ludzie, którzy redukują spożywanie nikotyny profitują z mniejszego ryzyka wystąpienia nowotworu płuc. Jednak aby znacznie zmniejszyć również ryzyko udaru mózgu abo chorób serca, nie ma żadnej dorgi, która nie prowadziłaby do całkowitego rzucenia palenia. Hackshaw wnioskuje: „Nie ma żadnego bezpiecznego progu dla palenia tytoniu.“
Źródła:
University College London (25.1.2018) (ucl.ac.uk/news/news-articles/0118/240118-smoking-cardiovascular)
Hackshaw, A., Morris, J. K., Boniface, S., Tang, J.-L. & Milenković, D. (2018). Low cigarette consumption and risk of coronary heart disease and stroke: meta-analysis of 141 cohort studies in 55 study reports. BMJ, 360, j5855.