Od 10 marca w Niemczech dostępna jest medyczna marihuana na receptę. W przeciągu pierwszych trzech tygodni od jej legalizacji apteki wydały łącznie 564 różnego rodzaju receptur cannabisowych bądź czystych pąków cannabisu, jak wyjaśnia ABDA. Ewaluacja pokazuje, że prawo cannabisowe w Niemczech pokazuje rezultaty w codziennym zaopatrywaniu pacjentów, jak mówi Andreas Kiefer.
Odkąd w Niemczech weszło w życie prawo legalizujące medyczną marihuanę, ciężko chorzy pacjenci mają możliwość otrzymania cannabisu na receptę bez potrzeby posiadania specjalnego zezwolenia. Właściwie to kasy chorych muszą w przeciągu kilku dni zgodzić się na pokrycie jego kosztów i mogą ich odmówić tylko w wyjątkowych przypadkach.
Jednak według informacji krążących w mediach kasy chorych często próbują odmówić pokrycia kosztów leczenia medyczną marihuaną. Również luźne pąki cannabisu podlegają pod regulację cen leków co wiąże się często z większymi kosztami dla pacjentów.
Dr. Franjo Grotenhermen z Międzynarodowej Grupy Roboczej Cannabisu jako Leku srogo krytykuje taki rozwój sytuacji i w maju podjął się strajku głodowego, aby w ten sposób zsolidaryzować się z pacjentami, jak podaje Deutsche Apotheker Zeitung.
Przed wejściem nowego prawa w życie około 1000 pacjentów posiadało wyjątkowe pozwolenie na pobieranie pąków marihuany z apteki. Jak mówi Kiefer, ze względu na prawo chroniące dane osobowe nie można podać dokładnej liczby pacjentów, którzy zaopatrują się w cannabis w aptekach, a różnie szacowania na temat tej liczby to czyste spekulacje i nie chce on mieć z nimi nic do czynienia.
Pewnym jest, jak uważa Kiefer, że cannabis nie jest cudotwórczym środkiem leczącym wszystkie schorzenia. Jego medyczne użycie jest sensowne tylko wtedy, zaleci to lekarz, a do tego należy także jego dawkowanie.
Opublikowane liczby wywodzą się z obliczeń publicznych aptek, które wydały preparaty cannabisowe na koszt kasy chorych. Nie uwzględniono tutaj prywatnie wypisanych recept.
Łącznie w samym miesiącu marcu 2017 roku oprócz wspomnianych już preparatów apteki wydały także około 3.100 gotowych leków zawierających naturalne albo syntetyczne cannabinoidy.
Od początku 2011 roku od końca czerwca 2016 roku apteki wydały 233,3 kilogramy pąków medycznej marihuany, z tego same 62 kilogramy tylko w pierwszym półroczu 2016 roku.