Konopie indyjskie towarzyszyły rozwojowi człowieka od tysięcy lat. Już od bardzo długiego czasu mieszkańcy Ziemi czerpią korzyści z wielu zastosowań i ogromnych zalet płynących z tego naturalnego środka spożywczego i leczniczego, zdrowej żywności i praktycznego surowca, jakim jest roślina konopi.
Dzięki prawie stuletniej prohibicji w wielu częściach świata, wiele wiedzy na temat konopi i konopi indyjskich zostało utraconych. Nawet nauka była przez dziesięciolecia hamowana poprzez zakaz, ponieważ nawet badania nad rośliną i jej substancjami czynnymi były utrudnione, a nawet niemożliwe.
W związku z tym wciąż potrzebne są nowe odkrycia i dalsze badania, nawet jeśli można było uzyskać jednoznaczne wyniki w nowoczesnych badaniach. Politycy często twierdzą, że wiedza o konopiach indyjskich i ich wpływie na zdrowie ludzi jest niewystarczająca, aby zająć jasne stanowisko w sprawie legalizacji.
W ostatnich dekadach, wraz z złagodzeniem zakazu, wielu naukowców opierało się na konopiach włóknistych i konopiach indyjskich, więc trudno powiedzieć, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, zanim potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa stracą na znaczeniu. W końcu wiemy już całkiem sporo o tej wszechstronnej roślinie, która między innymi działa przeciwko chorobom, a także może zapewnić środki zaradcze w przypadku łagodnych stanów odurzających. W ciągu ostatniej dekady opublikowano ponad 32 000 prac poświęconych wyłącznie marihuanie.
Ponad 61 Prac Tygodniowo
Jak poinformował portal Norml.org tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w tym roku, po raz trzeci z rzędu, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, naukowcy z całego świata opublikowali ponad 4000 prac naukowych poświęconych konopiom indyjskim, ich substancjom czynnym i ich skutkom. Pokazują to wyniki wyszukiwania słów kluczowych na stronie internetowej National Library of Medicine/PubMed.gov.
Pokazuje to, że wbrew twierdzeniom niektórych niedoinformowanych osób, które twierdzą, że marihuana nie została do tej pory wystarczająco zbadana naukowo, zainteresowanie naukowców badaniem marihuany w ostatnich latach najwyraźniej gwałtownie wzrosło.
Zastępca Dyrektora NORML, Paul Armentano, odnosi się zatem do zwiększonej wiedzy na temat marihuany i konopi indyjskich również do zrozumienia rośliny, jej składników aktywnych, mechanizmów działania i wpływu na konsumentów i społeczeństwo. Jak powiedział: „Nadszedł czas, aby politycy i inni przestali oceniać marihuanę przez pryzmat „czego nie wiemy” i zaczęli angażować się w oparte na dowodach dyskusje na temat marihuany i polityki reform marihuany opartej na tym, co wiemy”.
Jak wynika z wyszukiwania słów kluczowych, liczba badań naukowych nad konopiami indyjskimi dramatycznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. Od początku 2013 roku naukowcy opublikowali ponad 32 000 prac naukowych na temat konopi indyjskich. Według Adama Riese’a jest to nawet ponad 60 publikacji tygodniowo.
Terapie i Realne Efekty Są Siłą Napędową
Wynika to z rosnącego zainteresowania naukowców przede wszystkim terapeutycznymi skutkami marihuany, a także z ważnych pytań dotyczących rzeczywistych skutków postępowych przepisów legalizacyjnych. W sumie ponad 70 procent wszystkich recenzowanych przez ekspertów prac naukowych na temat marihuany zostało opublikowanych w ciągu ostatniej dekady, z czego ponad 90 procent zostało opublikowanych dopiero w 2002 roku.
PubMed.gov zawiera obecnie ponad 45 900 prac naukowych na temat marihuany, z których najstarsze pochodzą z 1840 roku. PubMed.gov jest dostępny publicznie w Internecie od 1996 roku i jest bezpłatnym źródłem informacji do wyszukiwania i pobierania literatury biomedycznej i nauk przyrodniczych. NORML przedstawia podsumowania ponad 450 badań, w których oceniano bezpieczeństwo i skuteczność terapeutyczną konopi indyjskich i kannabinoidów w różnych grupach pacjentów.