Atopowe zapalenie skóry i łuszczyca – cannabis może zmniejszyć swędzenie skóry

Cannabinoidy zawarte w roślinie konopi mogą pomóc w leczeniu chorób skóry, którym towarzyszy swędzenie. Do takich chorób należą przede wszystkim atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Do takiego wyniku doszli amerykańscy naukowcy po tym, jak przeprowadzili oni większą liczbę badań na ten temat. Powodem tak dobrego działania mogą być anty-zapalne właściwości tej rośliny.

Cannabinoidy mogą pomagać przy schorzeniach dotykających skóry, jak wypryski, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, jak wynika z danych badań. „Dużo obiecująca rola dla cannabinoidów leży w leczeniu świądu skóry” – jak mówi sam autor badań, Dr. Robert Dellavalle z University of Colorado.

W jednym z badań wykazano, że u ośmiu na 21 pacjentów, którzy dwa razy dziennie przez okres trzech tygodni wcierali maść zawierającą cannabinoidy, świąd całkowicie ustał. Naukowcy podejrzewają, że lek ten pomaga na suchą skórę, która powoduje swędzenie.

Dellavalle wierzy, że najważniejszym faktorem wpływającym na tak pozytywne działanie przy terapiach cannabinoidami są przeciw-zapalne właściwości cannabisu. Z kontrolowanych przez niego i jego kolegów badań wynika, że Tetrahydrocannabinol, czyli THC, które jest aktywną substancją cannabisu, zmniejsza opuchliznę i stany zapalne u myszy. Naukowcy opisali ten przypadek w czasopiśmie Journal of the American Academy of Dermatology.

Dellavalle zastanawia się jednak nad tym, że większość badań opiera się tylko na eksperymentach laboratoryjnych i brakuje w tym obszarze daleko sięgających badań klinicznych. Uważa on jednak, że używanie maści z cannabinoidami u przez osoby, u których leczenie innymi lekarstwami nie dawało żadnych pozytywnych skutków jest przydatną alternatywą, tym bardziej, że nie ma ona wpływu na ludzką psychikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.