Chleb konopny

Konopie są uprawiane już od setek lat. W międzyczasie ta roślina trafiła również i do nas i jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Oczywiście rolnicy mają prawo ją hodować, ale tylko za specjalnym pozwoleniem. Oprócz włókien konopnych (o których możesz przeczytać TUTAJ) oraz liści produkuje ona jeszcze nasiona, z których tłoczony jest olej konopny oraz mąka konopna. Od 2015 roku pewna niemiecka piekarnia Spiegelhauer ma w swojej ofercie przepyszny chleb konopny.

Celem receptury było dopracowanie chleba orkiszowego i nadanie mu orzechowego aromatu konopi. Dodatkowo jego wyjątkowy wygląd miał przyciągnąć uwagę klientów. Chleb ten jest wyjątkowo bogaty w witaminy, minerały, roślinne proteiny i zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co świetnie nadaje się jako zdrowy posiłek.

Do przygotowania chleba używa się mieszanki mąki orkiszowej i konopnej, wodę, przemiał z orkiszu, łuskane ziarna konopi, sól morską, drożdże bio oraz słód jęczmienny. Wszystkie składniki pochodzą z kontrolowanych i ekologicznych upraw.

Sama mąka konopna jest bardzo dominująca. Aby uzyskać zrównoważony smak, miesza się ją z mąką orkiszową. Dzięki tej mieszance mąka orkiszowa podkreśla aromat mąki konopnej i sprawia, że chleb otrzymuje wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Ponadto gluten zawarty w mące orkiszowej służy jako spoiwo i sprawia, że chleb się nie rozpada. Chleb wykonany w 100% z mąki konopnej po upieczeniu rozleciałby się na kawałki. Nasiona konopi poprawiają konsystencję chleba i dzięki zawartemu w nich olejowi gwarantują dojrzały smak i lepszą konsystencję.

Ciasto na chleb po odważeniu i wymieszaniu wszystkich składników jest ugniatane do uzyskania gładkiej konsystencji. Takie ciasto musi kilka godzin leżakować. W trakcie tego kilkakrotnie trzeba je składać. Przez to aromat konopi lepiej się rozwija, z drugiej strony ciasto staje się bardziej luźne. Na koniec formuje się bochenki chleba za pomocą wody i układa się je na papier do pieczenia. Zanim chleb trafi do pieca, posypuje się je mąką z użyciem szablonu tak, aby powstał liść konopi. Chleb trafia do pieca i jest pieczony przez 40 minut.

Jeśli macie ochotę samemu upiec taki chleb w domu to oto lista wszystkich składników:

400 g mąki orkiszowej Typ 630
20 g mąki konopnej odtłuszczonej
30 g łuskanych nasion konopi
8 g soli morskiej
280 ml zimnej wody
8 g świeżych drożdży

Wszystko umieszczamy w misce i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy na 2 godziny, Przy czym po około godzinie składamy ciasto w pół. Rozgrzewamy piec do 240° (góra – dół). Formujemy bochenek chleba i układamy na kamieniu do pieczenia bądź blaszce. Na koniec pieczemy około 30 minut, jednak możemy go wydłużyć, jeśli chcemy bardziej chrupiącą skórkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.