HHCPO To Nowoodkryty, Silny Kannabinoid

Prawdopodobnie największym efektem ubocznym marihuany jest to, że możesz zostać przyłapany na jej posiadaniu lub konsumpcji. Chociaż coraz więcej krajów decyduje się na legalizację marihuany, jak chociażby w kwietniu 2024 roku Niemcy, to w takich krajach jak Polska, gdzie marihuana nadal jest traktowana przez policję jak najgorszy narkotyk, niektórzy sięgają po nowatorskie syntetyczne kannabinoidy.

Dlatego też co trochę na rynku pojawiają się legalne alternatywy dla różnych substancji, a gdy zostaną zakazane, szybko pojawia się nowa i nieznacznie zmodyfikowana odmiana. Zakaz stosowania całych grup substancji również tego nie zmienia, ponieważ grupy substancji można odpowiednio dostosować. Jednym z tych nowatorskich kannabinoidów, które pojawiły się na rynku, jest HHCPO. Jest to następca HHC, bardzo popularnego kannabinoidu, który jest już zakazany w wielu krajach.

Właściwości Chemiczne

Dokładna nazwa chemiczna HHCPO to heksahydrokannabiphorol-O-octan. Jak można wywnioskować z nazwy, HHCPO jest pochodną HHCP, które z kolei jest pochodną HHC. Dwa ostatnie kannabinoidy zostaną zakazane w związku ze zbliżającą się aktualizacją ustawy o nowych psychoaktywnych środkach, jednak molekuł tego kannabinoidu został zmodyfikowany w taki sposób, aby można było obejść aktualną wersję tej ustawy. Jest to chemicznie acetylowana postać HHCP. Oznacza to, że do cząsteczki HHCP przyłączona została grupa octanowa, pozostałość kwasu octowego. W ten sposób otrzymujemy nową substancję, która jest znowu legalna.

Podczas gdy wiele kannabinoidów, które pojawiły się w ostatnich latach na rynku, zostało po raz pierwszy zsyntetyzowanych kilkadziesiąt lat temu, HHCPO jest nadal niezwykle nowy. Pierwsza synteza tego związku w Internecie datowana jest na 2022 rok. Zasadniczo jednak pomysł acetylowania zakazanych substancji psychoaktywnych w celu przywrócenia ich legalności nie jest nowy. Stosunkowo dobrze znaną substancją z innej grupy substancji, z którą również zrobiono to, był 4-AcO-DMT, znany również jako O-acetylopsilocyna. Substancja ta służyła jako legalny zamiennik psilocybiny, aktywnego składnika grzybów, który jest chemicznie 4-HO-DMT. Grupa HO została zastąpiona grupą octanową i otrzymano, przynajmniej tymczasowo, ponownie legalną cząsteczkę.

Prawdopodobnie Silnie Psychoaktywny

Ponieważ ten kannabinoid jest absolutnie nowy, do tej pory w Internecie można znaleźć tylko kilka przykładowych raportów na temat jego skuteczności. Można jednak założyć, że ten kannabinoid jest bardzo silny. Oczekuje się, że jego wpływ będzie podobny do wpływu HHCP. HHCP był zdecydowanie najsilniejszy spośród dotychczasowych pochodnych HHC. Jest to THCP, do którego dodano dwa atomy wodoru. THCP z kolei ma 33 razy większą moc niż naturalne THC. Oczekuje się, że HHCPO ma w przybliżeniu takie samo powinowactwo do receptorów CB1 i CB2, jak HHCP.

Skutki Zdrowotne Niejasne

Ponieważ ten kannabinoid jest bardzo nowy i nie ma na jego temat żadnych raportów, nie można sformułować wiarygodnych danych co do zagrożeń dla zdrowia. Należy jednak wziąć pod uwagę badanie toksykologiczne z 2022 r. W Stanach Zjednoczonych wiele acetylowanych kannabinoidów pojawiło się już na rynku, szczególnie w tych stanach, w których marihuana jest nadal nielegalna.

Zespół naukowców z USA przeprowadził badanie toksykologiczne tej nowej grupy kannabinoidów w 2022 roku i odkrył, że spalanie acetylowanych kannabinoidów powoduje powstanie bardzo toksycznego łańcucha gazowego. Problem z toksycznym gazem keten pojawił się już kilka lat temu w przypadku e-papierosów, które również zawierały octan, a mianowicie octan witaminy E.

W tym czasie w Stanach Zjednoczonych doszło do częstego występowania poważnych chorób płuc spowodowanych używaniem e-papierosów. Uważa się, że przyczyną była prawdopodobnie zbyt duża ilość octanu witaminy E, który po odparowaniu również tworzy keten. Wiadomo, że w przypadku wdychania keten może powodować obrzęk płuc. Obecnie nie można ocenić, czy podczas odparowywania produktów HHCPO uwalnia się niepokojąca ilość ketenu.

Nie jest również jasne, czy HHCPO jest wykrywalny w szybkich testach. Krytycznie należy tutaj rozważyć fakt, że często jako jego materiał nośny używane są kwiaty konopi przemysłowych, które wykazują bardzo niski poziom THC, ale nie są całkowicie go pozbawione, zatem przy ewentualnej kontroli przez policję, test na obecność THC może wyjść pozytywnie. Wszystko to jest konsekwencją prohibicji, którą można łatwo rozwiązać poprzez rozsądne uregulowanie stanu prawnego marihuany i wprowadzenie wartości granicznych w transporcie drogowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.