Izrael dekryminalizuje

Dobre dziesięć lat temu rozpoczęły się pierwsze eksperymenty z marihuaną. W międzyczasie Izrael rozwinął się do twierdzy badań naukowych o medycznej marihuanie i jej zastosowaniu. Równolegle do tego jej użycie rekreacyjne jest srogo karane. Jednak teraz prawo zbliżyły się do realności mimo, że palaczom marihuany nadal grożą nieuzasadnione kary.

W prawdzie od teraz nie można już wszczęć żadnych postępowań karnych, jeśli ktoś zostanie przyłapany z kilkoma gramami cannabisu, jednak kary pieniężne z tego powodu są naprawdę bardzo wysokie. Przy pierwszym razie kara wynosi w przeliczeniu około tysiąca złotych, za drugim razem suma ta wzrasta już dwukrotnie. Przy trzecim razie grożą tak zwane „zawiasy”, a za czwartym razem dochodzi do postępowania karnego, zamiast wysłać delikwenta na terapię odwykową albo przynajmniej na konsultację z lekarzem.

Oczywiście można sobie wyobrazić, że Sądy nie od razu wypowiadają najwyższą przewidzianą karę, jeśli delikwent nikomu nic złego swoim paleniem nie robi. I wbrew zaskoczeniu z zapłaconych kar nie będzie profitować policja.

Wpływają one do kas programów prewencyjnych i środków terapijnych. Z jednej strony otwieramy się na przyszłość, jak mówi Premier Benjamin Netanyahu na temat głosowania za dekryminalizacją. Z drugiej strony widzimy niebezpieczeństwa i zagrożenia i dokładamy wszelkich starań, aby między obydwiema stronami stworzyć równowagę.

Minister Zdrowia Gilad Erdan określił tą decyzję jako ważny krok, przy którym kraj nie patrzy się na cały problem wyłącznie z perspektywy policji, ale udaje się w stronę uświadamiania i leczenia. U dzieci, które zostają złapane na posiadaniu cannabisu, dochodzi tylko wtedy do postępowania karnego, jeśli odrzucają one poddania się terapii. Przypomina to praktykowaną już od dawna w innych krajach metodę.

Przewodnicząca parlamentarnej komisji alkoholowej i narkotykowej Tamar Zandberg uznaje to za najlepsze przesłanie zmiany prawa, że konsumenci marihuany nie będą kryminalizowani ani traktowani jak kryminaliści. Jest to bardzo pocieszające, że ktoś w tej sprawie wyraża się z jasnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.