Jak pokazuje ankieta przeprowadzona spośród niemieckich farmaceutów, są oni pozytywnie nastawieni na użytkowanie medycznej marihuany.
Zdecydowana większość ankietowanych aptekarzy jest za używaniem medycznej marihuany. Około 75 procent ankietowanych uważa, że cannabis to sensowna terapia. Ponad połowa z nich jest przekonana o terapeutycznym działaniu tej roślinnej alternatywy.
Okazuje się również, że wielu aptekarzy uważa proces przechowywania oraz wydawania medycznej marihuany za za bardzo skomplikowany. Na pytanie o przeszkody przy wydawaniu cannabisu pojawiają się dwa główne argumenty. 64% aptekarzy uważa zalecenie cannabisu przez lekarza, proces wydania oraz zwrot kosztów przez kasy chorych jako bardzo pracochłonny i skomplikowany. Drugim, decydującym punktem, który utrudnia wydanie leku przez apteki to za mała dostępność.
Jedna trzecia skarży się, że kasy chorych często odmawiają pokrycia kosztów i 22% martwi się o to, że dostępność medycznej marihuany przyciągnie niewłaściwą klientelę. Tyle samo (22%) uważa, że dowody naukowe na ten temat są niewystarczalne. Dla 21% przeszkodą w wydaniu cannabisu są jego nieprzewidywalne skutki uboczne.
Ponad połowa ankietowanych aptekarzy życzy sobie uproszczenia biurokracji, aby w przyszłości móc oferować medyczną marihuanę oraz być pewniejszym w obchodzeniu się z nią. 43% uważa za sensowne lepsze doszkolenia w tym kierunku. 32% chciałoby większej ilości fachowych artykułów oraz badań naukowych.
Ankieta została przeprowadzona przez Wayland, producenta oraz sprzedawcę medycznej marihuany. Przedsiębiorstwo posiada placówki w Kanadzie oraz Monachium z zakładami produkcyjnymi w Ontario, Dreznie i Szwajcarii.