Kac trwa o wiele dłużej niż przypuszczano

Jak się okazuje, kac po wypiciu dużej ilości alkoholu utrzymuje się o wiele dłużej niż dotychczas przypuszczano. Osoby, które dzień po obficie zakrapianej imprezie siadają za kółko pojazdu, mogą popełnić fatalny błąd. A wszystko dlatego, że kac ma wpływ na zdolności umysłowe nawet wtedy, gdy nie mamy już śladów alkoholu we krwi.

Rausz alkoholowy jak wiadomo nie współgra z kierowaniem pojazdów. Zdolność koordynacji oraz szybkość naszej reakcji pozostawiają wiele do życzenia. Jednak również a drug dzień, kiedy wydaje nam się, że już jesteśmy trzeźwi, nasze zdolności umysłowe nadal mogą być ograniczone. Pokazują to wyniki prac badawczych pod dyrektywą Craiga Gunna.

Dotychczas pojawiały się pojedyncze i bardzo sprzeczne badania na ten temat. Aby wprowadził ład, Gunn i jego zespół zajęli się znalezieniem ponad 800 przeprowadzonych do tej por badań na ten temat. 19 zostało bardzo dokładnie przeanalizowanych, 11 opracowano w metaanalizie.

Brak uwagi i niedostateczna koordynacja

Według badań wszystkie zdolności umysłowe były w tym samym stopniu zaburzone. Odnośnie pamięci roboczej nie znaleziono żadnych jednoznacznych wyników. Ludzie na kacu wykazują jednak ewidentnie gorsze wyniki jeśli chodzi o uwagę, zdolności pamięciowe, czy umiejętności psychomotoryczne jak koordynacja i szybkość. Przykładowo takie osoby na kacu w testach miały problemy z kontrolą nad pojazdem.

Ryzyko spowodowania wypadku byłoby więc na drugi dzień znacznie zwiększone. Ograniczenia umysłowe mogą również mieć oddziaływania na bezpieczeństwo oraz produktywność w miejscu pracy.

Źródła:
https://www.bath.ac.uk/announcements/why-the-effects-of-a-boozy-bank-holiday-binge-could-last-longer-than-you-think/

Gunn, C., Mackus, M., Griffin, C., Munafò, M. & Adams, S. (2018). A systematic review of the next‐day effects of heavy alcohol consumption on cognitive performance. Addiction, https://doi.org/10.1111/add.14404

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.