thc-thc com, sklep

Niezwykły wynalazek krakowskich lekarzy

Krakowscy lekarze sądowi opracowali unikatową procedurę, by bardziej obiektywnie przedstawiać obrażenia u ofiar przestępstw i wypadków.

Od opinii lekarskich może zależeć to, czy sprawiedliwości stanie się zadość. Eksperci z zakładów medycyny sądowej próbują odróżniać nieszczęśliwe wypadki od zbrodni, zabójstwa od samobójstw, śmierć przypadkową od zadanej z premedytacją.

Lekarze nie wydają wyroków, ale ich opinie niejednokrotnie decydują o skazaniu lub uniewinnieniu. Aby sąd orzekał sprawiedliwie, medycy rozwijają narzędzia do bardziej niezawodnych badań.

Generał jako początek

Gdy dr Krzysztof Woźniak z Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ spotyka się ze studentami, podkreśla wyjątkowy charakter zajęć na temat pośmiertnych badań tomografem komputerowym. – Tego, o czym dziś będziemy mówić, nie można jeszcze usłyszeć na innych wydziałach lekarskich w Polsce – rozpoczyna.

Tylko krakowscy lekarze sądowi, którzy współpracują z tutejszymi specjalistami w dziedzinie radiologii, zamienili tomografię komputerową (TK) w użyteczne narzędzie dla wymiaru sprawiedliwości. Inne polskie ośrodki tego jeszcze nie robią. Krakowianie dołączyli do światowej czołówki.

Zaczęło się od prześwietlania ekshumowanego ciała gen. Władysława Sikorskiego. Wyjątkowa sytuacja, w której TK miała pomóc w rozwikływaniu zagadki śmierci ważnej osobistości, otworzyła drogę do stosowania pośmiertnych tzw. badań obrazowych w medycynie sądowej. Tomograf służy teraz do prześwietlania ciał ofiar wybuchów, postrzałów, wypadków drogowych. TK jest wstępem i uzupełnieniem dla klasycznego pośmiertnego badania sądowo-lekarskiego.

Mniej subiektywnie

Dr Woźniak podkreśla, że TK pozwala dostarczyć sądowi bardzo obiektywny opis zwłok. – Protokół, jaki sporządza się w ramach klasycznej sekcji, zawsze zależy w pewnym stopniu od lekarza. Dobór słów jest zależny od człowieka, nosi piętno jego wiedzy i indywidualnie stosowanego języka. Cyfrowe obrazy są pozbawione tego ograniczenia – stwierdza.

Zalety TK nie polegają tylko na tym, że wyniki są wolne od „prywatnego języka” danego eksperta. Technika przydaje się w sytuacjach, gdy skomplikowane urazy nie dają się opisać słowami. Kiedy tir miażdży pieszego, nikt nie jest w stanie zaprotokołować wszystkich złamań kości. Badanie TK pozwoli pokazać obrażenia w postaci przestrzennych obrazów. Grafika z tomografu nie jest krwawa (w odróżnieniu od zdjęć z sekcji). W sądzie nie pojawi się obawa, że drastyczny obraz ma wywołać negatywne emocje w stosunku do sprawcy.

TK nie stała się jeszcze rutynową procedurą w krakowskiej medycynie sądowej (użycie tomografu kosztuje), ale przestała być czymś wyjątkowym. W ciągu 9 miesięcy przeprowadzono 46 takich badań.

Łukasz Chmielowski

polskalokalna.pl

Sprawdź również

nasiona marihuany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

marijuana, cannabis seeds, akseeds nasiona konopi, sklep

Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.