Tiole – Nowo Odkryta Grupa Substancji w Konopiach Indyjskich

Konopie należą do najstarszych roślin uprawnych ludzkości. Prawie żadna inna roślina nie jest tak dobrze zbadana pod względem składu chemicznego, jak ma to miejsce w przypadku konopi, które charakteryzują się bardzo zróżnicowaną mieszanką najróżniejszych grup substancji.

Najbardziej znane są z pewnością terpeny i kannabinoidy, których istnieją setki różnych gatunków, a każda odmiana konopi ma inny profil substancji czynnej. Ponadto istnieje wiele mniej znanych grup substancji, które można również znaleźć w konopiach indyjskich. Jedną z tych grup substancji, która została odkryta zaledwie kilka lat temu, jest tiol.

Nowo Odkryty Związek Odpowiedzialny Za Aromat

Tiole pod względem chemicznym należą do terpenoidów. Ważne jest, aby zrozumieć, że terpenoidy nie mają nic wspólnego ze znacznie bardziej znanymi terpenami, nawet jeśli ich nazwa brzmi podobnie.

Terpeny są czystymi węglowodorami, podczas gdy w terpenoidach są jeszcze inne grupy cząsteczkowe, zwane grupami funkcyjnymi. Tiole są terpenoidami, które jako grupa funkcjonalna mają grupę tiolową, składającą się z siarki i wodoru, przyłączoną do szkieletu węglowodorowego. Strukturalnie są podobne do alkoholi, w których węgiel został zastąpiony siarką.

Jeden z tioli, który został odkryty w konopiach, nosi nazwę 3-metylen-2-buten-1-tiol, w skrócie MBT. Szczególną cechą tego związku jest to, że jest on odpowiedzialny za charakterystyczny zapach marihuany.

Przez długi czas uważano, że aromat konopi pochodzi wyłącznie z profilu terpenowego. Jednak obecnie szacuje się, że tylko około 50% zapachu pochodzi z mieszanki terpenów. Wydaje się jednak, że znaczna część całego zapachu pochodzi z nowo odkrytego tiolu. Chociaż każda odmiana konopi ma swój własny, bardzo indywidualny aromat, który wynika przede wszystkim z profilu terpenowego danej odmiany, to charakterystyczny, podstawowy zapach, który można znaleźć we wszystkich odmianach, wydaje się pochodzić raczej od MBT. Czysty MBT ma niezwykle intensywny zapach i wydala dokładnie typowy zapach konopi indyjskich, bez podstawowego aromatu różnych terpenów.

Odkryte Dopiero w 2021 Roku

Chociaż tiole jako grupa substancji są znane od dawna i zostały już wykryte w innych roślinach, w konopiach zostały wykryte dopiero w 2021 roku, podczas badania przeprowadzonego przez firmę Abstrax Tech w Kalifornii.

Abstrax Tech jest producentem specjalizującym się w ekstrakcji terpenów z konopi indyjskich. W ramach tego badania zbadano 13 różnych odmian konopi indyjskich o różnym profilu terpenowym za pomocą chromatografu gazowego pod kątem zawartości organicznych związków siarki. Badania skupiły się na organicznych związkach siarki, ponieważ wiadomo, że są one odpowiedzialne za charakterystyczny zapach innych roślin, takich jak czosnek czy chmiel.

Rzeczywiście, we wszystkich 13 badanych odmianach konopi wykryto łącznie 7 różnych organicznych związków siarki w różnym stężeniu. Jednym z nich, który można było znaleźć w każdej odmianie, jest MBT. Grupa czterech osób, która służyła jako tak zwany panel testujący zapach, próbowała następnie dowiedzieć się, w jaki sposób MBT jest odpowiedzialny za główny aromat konopi indyjskich. W tym celu dokładnie odtworzono profile terpenowe 13 różnych odmian konopi. Z mieszaniny terpenów każdej odmiany dodano następnie jedną próbkę z MBT, a drugą nie. Badani nie wiedzieli, którą próbkę otrzymają do testu zapachowego. Okazało się, że próbki bez MBT nie miały klasycznego aromatu konopi indyjskich.

Prawdopodobne Korzyści Medyczne

Naukowcy zakładają, że nowo odkryte w konopiach tiole mogą również mieć wartość medyczną. Teza ta opiera się na fakcie, że niektóre tiole odkryte w konopiach są chemicznie blisko spokrewnione z tiolami z czosnku. W przypadku czosnku jego tiole od dawna znane są ze swoich właściwości leczniczych. W czosnku znajduje się analog MBT, który, jak wykazano w badaniach na hodowlach komórkowych, hamuje wzrost niektórych nowotworów.

Inny organiczny związek siarki znaleziony w tym badaniu w konopiach jest również chemicznie analogiczny do znanego składnika aktywnego z czosnku. Od dawna wiadomo, że ten aktywny składnik czosnku ma działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych, a tym samym może chronić przed miażdżycą, a nawet chorobami serca. Ze względu na to silne podobieństwo chemiczne byłoby oczywistym, że podobne właściwości lecznicze można znaleźć również w związku siarki występującym w konopiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.