Uszkodzenie Mózgu Spowodowane Alkoholem Zmniejsza Elastyczność Myślenia

Nadmiar alkoholu jest niezdrowy dla mózgu, a ostatnie badania pokazują, które obszary mózgu są najbardziej dotknięte i jakie są tego skutki.

Często zdarza się tak, że osoby, które spożyły dużą ilość alkoholu, na drugi dzień nie pamiętają pewnych zdarzeń z minionego wieczoru. Jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem obszaru mózgu zwanym hipokampem.

Takie urwanie się filmu pokazuje, jak szkodliwy jest alkohol dla mózgu. Jednak większość szkód wyrządzonych przez alkohol nie jest tak oczywista. W badaniu prowadzonym przez Wolfganga Sommera zbadano, które obszary mózgu są szczególnie narażone na spożywanie alkoholu i jakie mogą być tego skutki.

Badaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) poddano mózgi 83 mężczyzn w średnim wieku. Rezonans magnetyczny pokazuje wewnętrzną strukturę mózgu. Mężczyznom uzależnionym od alkoholu, którzy byli leczeni w klinice w okresie od jednego do dwóch tygodni, wykonano łącznie 48 zdjęć MRI

Alkohol Uszkadza Połączenie Pomiędzy Partiami Mózgu

Dodatkowo przeprowadzono badania neuropsychologiczne. W ten sposób badano szybkość przetwarzania i tzw. elastyczność poznawczą probantów. Elastyczność poznawcza to zdolność do szybkiego przystosowania się do nowych rzeczy. Aby lepiej zrozumieć mechanizmy neurobiologiczne, zespół przeprowadził podobne eksperymenty na szczurach. Na tej podstawie opracował model komputerowy, który miał „naśladować” skutki spożywania alkoholu na poziomie połączeń nerwowych.

W pierwszym etapie porównano wyniki MRI osób uzależnionych od alkoholu i zdrowych osób kontrolnych. Zespół badawczy zaobserwował zmiany w kilku obszarach mózgu. Najbardziej dotknięte było połączenie łączące hipokamp z obszarem zwanym korą przedczołową. To połączenie odgrywa ważną rolę w przechowywaniu wspomnień i usuwaniu bezużytecznych informacji z mózgu. Ma to również wpływ na kontrolę zachowania i przetwarzanie emocji.

Zmiany Mózgu Odzwierciedlają Się w Zmniejszonych Zdolnościach Poznawczych

Zespół badawczy był w stanie wykazać, że uszkodzone struktury mózgu były powiązane z wynikami testów myślowych. Im bardziej połączenie było uszkodzone przez alkohol, tym więcej czasu zajęło uczestnikom zadanie testowe i tym gorsze wyniki osiągali, gdy wymagana była elastyczność poznawcza.

Wykorzystując model komputerowy zespół badawczy zbadał wpływ uszkodzenia mózgu na uczenie się i uzależnienie. Wyniki wskazują, że szkodliwe skutki spożywania alkoholu mogą powodować trudności w zmianie nawyków. Zespół badawczy ocenia, że może to również zagrozić pomyślnemu zaprzestaniu spożywania alkoholu.

W końcu odstawienie alkoholu może być również rozumiane jako proces oduczania się. Uzależnieni od alkoholu nauczyli się, że pewne bodźce, takie jak butelka piwa, przekazują pozytywne emocje. To wyuczone połączenie podczas procesu odstawiania powinno zostać usunięte lub przynajmniej nie być już tak obecne. Ale gdy elastyczność poznawcza i zdolność uczenia się są zmniejszone z powodu uzależnienia od alkoholu, osobom z problemem alkoholowym trudniej jest oprzeć się takim bodźcom alkoholowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.