Zdjęcie całego wszechświata

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaprezentowali zdjęcie całego wszechświata. Obraz uzyskano przy pomocy teleskopu Plancka.

Zdjęcie całego wszechświata
Na zdjęciu widoczne są takie elementy jak gwiazdozbiór Oriona, Perseusza, Wielka Chmura Magellana (foto: ESA/ LFI & HFI Consortia)

Teleskop Plancka, wart bagatela 600 milionów euro, został wystrzelony na orbitę okołoziemską w maju 2009r. Podczas 12-miesięcznej pracy wykonał tysiące zdjęć w różnych parametrach długości fali, nie tylko świetle widzialnym, ale również w podczerwieni, ultrafiolecie i mikrofalach.

Dotarł do najdalszych zakątków wszechświata, miliony kilometrów od naszej planety. Jego głównym zadaniem było zbadanie początków wszechświata. Dane zebrane przez to urządzenie, posłużą naukowcom ESA, do analizy wieku wszechświata oraz wyjaśnienia historii powstania Kosmosu, potwierdzenia teorii Wielkiego Wybuchu.

Zdjęcie przedstawia obraz Wszechświata, otrzymany z nałożenia obrazów uzyskanych w różnych zakresach światła, głównie w mikrofalach (znanych wszystkim z właściwości podgrzewania pokarmów w kuchenkach mikrofalowych), znajdujących się w paśmie pomiędzy podczerwienią, a falami ultrakrótkimi. Obserwacje promieniowania mikrofalowego kosmosu, pozwalają na uchwycenie zjawisk niewidocznych w świetle widzialnym.

Dominująca jasna smuga na pierwszym planie, to najbliższy nam dysk galaktyki – Drogi Mlecznej, w linii którego znajduje się Słońce, Ziemia i pozostałe planety naszego układu. Widoczne są również olbrzymie ilości gazów i pyłów, które wypełniają przestrzeń kosmiczną. Ich obecność dowodzi, że w kosmosie następują ciągłe przemiany, rodzą się nowe gwiazdy i galaktyki, unicestwione zostają inne. Kosmos jest jak żywy organizm.

Zdjęcie to, dostępne w bardzo wysokiej rozdzielczości, przez najbliższe miesiące, a nawet lata będzie głównym narzędziem do badań wszechświata dla wielu astrofizyków. Stanowi nieograniczone źródło informacji. David Southwood, jeden z dyrektorów naukowych ESA, porównuje je do legendarnego El Dorado, krainy złotem płynącej, która przyniesie ogromne bogactwo i sławę śmiałkom, którzy podejmą się jej eksploracji.

odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.