Zdrowotne powody, dla których warto jadać ananasy

Ananasy ceni się nie tylko za soczystość i orzeźwiający słodko-cierpki smak, ale również korzystny wpływ na organizm. Spore ilości witaminy C i bromelaina (bromelina) o silnych właściwościach przeciwzapalnych to tylko niektóre z leczniczych związków obecnych w ananasie. Jak spożywanie tych owoców wpływa na zdrowie i czym kierować się przy kupnie ananasa – wyjaśniamy poniżej.

Uważa się, że ananas (Ananas comosus) pochodzi z Ameryki Południowej. Po raz pierwszy zetknięto się z nim w XVI wieku na jednej z karaibskich wysp. Ówczesnym żeglarzom owoce ananasa szybko przypadły do gustu, jednak sprowadzenie ich do Europy okazało się było kłopotliwe. Ananasy stanowiły więc rarytas głównie wyższej klasy społecznej. Próbowano nawet w Europie zakładać uprawy ananasów, jednak klimat Starego Kontynentu uniemożliwiał przyjęcie się rośliny. Dopiero pod koniec XVI wieku hiszpańscy i portugalscy odkrywcy wywnioskowali, że do rozwoju ananasów potrzebne są inne (tropikalne) warunki. Wprowadzili więc ich uprawę w koloniach afrykańskich, azjatyckich i na Południowym Pacyfiku. Tam roślina z powodzeniem przyjęła się i uprawia się ją do dziś. Obecnie ananasy spotkać można na Hawajach, w Tajlandii, Filipinach, Chinach, Brazylii i w Meksyku.
Wartość odżywcza ananasa

Kaloryczność dwóch plastrów świeżego ananasa (około 160g) wynosi około 80 kcal. Na wartość energetyczną ananasa składają się węglowodany 22g (w tym cukry 16g) i białko 1g. Wśród składników odżywczych ananasa znajdziemy przede wszystkim witaminę C (w ilości ok. 75 mg), mangan ok 1,5 mg (77 proc. RDA), miedź (20 proc. RDA), witaminę B1 (tiaminę), witaminę B6, kwas foliowy i pantotenowy (witamina B5). Ilość błonnika, przypadająca na tę porcję to około 2 g, co jest zadowalającą wartością. Jeśli chodzi o indeks glikemiczny owocu ananasa, to zaliczany jest do średnich i wynosi 45.
Lecznicze właściwości ananasa

Zawarta w ananasie bromelaina może korzystnie wpływać na trawienie białek i stany zapalne organizmu.

Jest też niemal pewne, że niektóre enzymy zawarte w świeżych owocach i warzywach (w tym organicznych sokach) organizm wchłania w całości. Najbardziej znana jest otrzymana z ananasów bromelaina. Enzym ten składa się z mieszaniny substancji, które hydrolizują (rozkładają) białko. Niektórzy są zdania, że zjedzenie ananasów po obfitym posiłku, może pomóc w trawieniu zawartego w nim białka. W kosmetyce bromelaina stosowana jest między innymi do peelingów enzymatycznych i kremów ułatwiających wchłanianie się krwiaków. Według niektórych badań, bromelaina wykazuje też właściwości przeciwzapalne, stąd ma swoje zastosowanie również w medycynie. Enzym łagodzi stany zapalne stawów i rozmaite urazy sportowe. Mówi się nawet, że skutecznością bromelaina dorównuje niesteroidowym lekom przeciwzapalnym.

Obecna w ananasie witamina C wzmacnia odporność

Witamina C jest głównym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w wodzie, który broni nawodnione obszary naszego organizmu przed wolnymi rodnikami. Liczne badania wykazują, że dieta bogata w witaminę C działa leczniczo na wiele schorzeń, w tym infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby układu krążenia i oddechowego, zapalenie stawów, zmiany nowotworowe. Witamina C nie jest toksyczna nawet w dużych dawkach (powyżej 10g na dzień), dlatego mówi się, że im jest jej więcej, tym lepiej. Niemniej, żeby stosowanie jej pozostało bezpieczne, zaleca się przyjmować witaminę C w możliwie naturalnej formie – spożywając chociażby ananasy.

Mangan i tiamina (witamina B1) – obrona antyoksydacyjna i produkcja energii

Ananas jest doskonałym źródłem manganu i tiaminy – mikroelementów, które są kofaktorami wielu enzymów odpowiedzialnych za produkcję energii i obronę przed wolnymi rodnikami. Jeden z enzymów wymaga właśnie manganu, by „rozbroić” groźne cząsteczki wytwarzane w mitochondriach. Tiamina z kolei jest koenzymem biorącym udział między innymi w przemianie węglowodanów, alkoholu i syntezie niektórych związków organicznych. Jest szczególnie polecana przy zaburzeniach na tle nerwowym i zakłóceniach rytmu serca oraz przy zwiększonym stresie i wysiłku fizycznym.
Jak wybierać i przechowywać ananasy

W momencie zerwania ananas szybko się psuje, dlatego podczas zakupu warto sugerować się zapachem owocu – rezygnujmy z ananasów o kwaśnym aromacie na rzecz tych o lekko słodkim zapachu. Warto też wybierać ananasy wolne od plam i miękkich części.

Ananas może być pozostawiony w temperaturze pokojowej przez jeden lub dwa dni – dzięki temu będzie bardziej soczysty i słodki. Po tym czasie ananasa najlepiej włożyć do pojemnika (cały lub pocięty) i przechowywać w lodówce przez maksymalnie pięć dni.
Przeciwwskazania do spożywania ananasów

Ze względu na obecność bromelainy, ananas może być dla niektórych alergizujący. W wypadku kobiet w ciąży, jego nadmierne spożycie może wpłynąć na nasilenie się krwawień z macicy. Wiadomo też, że owoc zawiera pewne ilości związków antyodżywczych (szczawianów, puryn, pestycydów), dlatego zaleca się spożywać go z umiarem.

źródło: kobieta.onet.pl

sklep, nasiona marihuany, konopi, cannabis, seedbank, thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.