Cykl mentruacyjny a kannabis

Marihuana jest w tradycyjnej medycynie od dawna znana ze swojej bogatej gamie phytocannabinoidów, jak THC i CBD, jako remedium na zaburzenia płodności i reprodukcji. Dziś też i nauka zaczyna odkrywać, jak ważną rolę odgrywa system endokannabinoidowy dla mechanizmów biologicznych, które kontrolują te podstawowe procesy.

marihuana-okres-miesiaczka-1

Przeprowadzono już mnóstwo badań naukowych na temat związku pomiędzy systemem endokannabinoidowym a cyklem miesiączkowym u kobiet. Kilkakrotnie przy tym udowodniono, że koncentracja jednego z endokannabinoidów, anandamidu, podczas cyklu menstruacyjnego bardzo się waha. Koncentracja anandamidu wydaje się być największa podczas jajeczkowania. Anandamid pochodzi z tej samej grupy co THC, więc można przypuszczać, że wysoki poziom THC niekoniecznie wpływa negatywnie na jajeczkowanie. Tak jednak nie jest. Badania z lat 70 udowadniają, że THC posiada silne właściwości hamujące jajeczkowanie.

Ponadto wiadomo, że kannabis od dawna zażywano przy występowaniu silnych bóli menstruacyjnych i to przez samą Królową Wiktorię. Także w dzisiejszych czasach wiele kobiet zdaje się na pomoc konopi przy łagodzeniu bólu. Najbardzej adekwatnym środkiem jest tu olej CBD.

W roku 1986 przeprowadzono badanie, które wykazały, że kannabis skraca cykl miesiączkowy. Porównano tutaj dwie grupy kobiet, którym podawano kannabis, a drugim placebo. Jednak wymagane są tutaj dalsze badania.

Kannabis może także zapobiec zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy. Podczas tego procesu poziom anandaminu w organizmie jest zwykle najniższy. Przy przeprowadzonych badanach zaobserwowano, że po zwiększeniu tego poziomu za pomocą kannabisu z reguły nie dochodziło do zagnieżdżenia się jajeczka. Można zatem powiedzieć, że konsumpja THC doprowadza do takiego samego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.