Ta metoda uprawy roślin konopi indyjskich polega na równomiernym zaopatrzeniu w tlen i roztwór odżywczy roślin w zupełnie nowy sposób. Zamiast stosować kamienia natleniającego lub przykrycia tylko połowy korzeni roztworem odżywczym, przy tej metodzie bawimy się czasem.
W ustalonych odstępach czasu tzw. pojemnik zalewowy, czyli taki rodzaj wanny, jest zalewany wodą. W tej wannie znajduje się kilka donic siatkowych, które są zalewane wodą, tak aby podłoże wraz z korzeniami były pod wodą. Wanna jest zalewana przy pomocy pompy nawadniającej.
Przypływ wody jest inicjowany, gdy zawór przelewowy jest zalewany. W przypadku tzw. syfonów dzwonowych, szczególnie skomplikowanego rodzaju odpływu, cała woda z wanny przepływa z powrotem do zbiornika z roztworem odżywczym. Inne rozwiązania opierają się na otworach odpływowych, które odprowadzają wodę wolniej niż jest dostarczana.
Gdy woda jest wpompowywana, wanna z roślinami szybko napełnia się roztworem substancji odżywczych, który po wyłączeniu pompy może nieprzerwanie przepływać przez małe otwory spustowe.
Stosunek przypływu do odpływu oraz odstępy czasu pracy pompy powinny być dokładnie opracowane na samym początku uprawy. Wszystko zależy od czasu trwania dopływu i odpływu – ponieważ celem jest optymalne zaopatrzenie korzeni w tlen i roztwór odżywczy, aby rośliny wszystkiego miało po równo.
Każdy, kto planuje taki system uprawy, potrzebuje jako materiału wanny lub pojemnika, w którym będą rośliny, drenażu, wlotu, drugiego zbiornika na substancje odżywcze, pompy, zegara i oczywiście kilku doniczek, które są w stanie pobierać wodę.
Zalety metody przypływu i odpływu
- Przystosowana dla dużych kultur
- Idealna do szklarni
- Można ją stosować również przy użyciu ziemi
- Substrat jak i korzenie roślin otrzymują idealne proporcje tlenu i odżywek przy odpowiednim ustawieniu przypływu i odpływu
Wady metody przypływu i odpływu
- Włączająca się i wyłączająca pompa może zwrócić uwagę sąsiadów, natomiast trwały szum mniej przyciąga uwagę