W czwartek, 12 czerwca 2018 roku na stronach schweizerbauer.ch można było przeczytać, że trwają prace badawcze nad grzybnią oraz konopią w celu jeszcze większego zastąpienia szkodliwego dla środowiska plastiku w przyszłości.
Ośmiu studentów uczelni ETH Lausanne stworzyli przepis i nawet zdążyli to już przetestować, i to z sukcesem. Najpierw kultywuje się grzybnię w sterylny bądź pasteryzowanym środowisku razem z substratem konopnym, mąką oraz wodą. Powstająca w tym wyniku mieszanka może zostać w specjalnej formie umodelowana. Po upływie około tygodnia czasu wszystko stwardnieje i jest wypalane w niskiej temperaturze, aby zapobiec dalszemu rozwojowi substratu.
Wynikiem tego jest lekki, ale bardzo wytrzymały materiał. To tworzywo z grzybami i konopi ponoć tak samo dobrze izoluje jak inne materiały izolacyjne. Materiał ten ma podobne właściwości do polistyrenu. Jest on stabilny, wodoszczelny oraz niepalący. Takie materiały na bazie grzybni są ponadto świetną alternatywą, ponieważ są tanie i łatwe w produkcji. Ponadto są biodegradowalne w przeciągu 3 miesięcy.