Aromaty zawarte w e-papierosach atakują leukocyty

W powietrzu unosi się zapach. Przy używaniu e-papierosa najczęściej są waporyzowane aromatyzowane liquidy. Nowe badania wskazują na to, że aromaty zawarte w e-papierosach tworzą rodniki i atakują komórki naszego układu odpornościowego.

E-papieros o smaku gumy do żucia? Nie ma sprawy, żaden problem. Czy może lepiej o smaku żelków? Liquidy, które zostają wyparowywane w e-papierosach,, są dostępne w przeróżnych smakach. Inaczej niż w zwykłym papierosie, podczas palenia e-papierosa nie powstaje dym, ale aerosol, który składa się z malutkich kropelek.

Na temat zagrożenia ze strony wdychanych aerosoli nie istnieje jeszcze tyle badań, ile na temat ryzyka palenia tytoniu. Zawarte w e-papierosie aromaty w prawdzie odpowiadają przepisom żywnościowym, czyli są uznawane jako bezpieczne. Ale jak te substancje zachowują się podczas podgrzewania i wdychania, jest jeszcze mało zbadane.

W badaniach ze Stanów Zjednoczonych udało się udowodnić, że aromaty przy waporyzacji atakują pewien rodzaj białych krwinek, które nazywane są monocytami.

Mieszanie aromatów jako szczególne szkodliwe
Przewodniczący nad badaniami Thivanka Muthumalage oraz jego zespół przetestowali kilkanaście liquidów niezawierających nikotyny w kierunku kultur komórkowych. Komórki, w zależności od dawki, reagowały reakcją zapalną.

Jako szczególnie szkodliwe okazały się aromaty cynamonowe, waniliowe oraz maślane. Mieszanie różnych aromatów miało ponadto o wiele bardziej trujące działanie niż pojedyncze aromaty.

Do uszkodzenia komórek dochodzi szczególnie poprzez tworzenie się wolnych rodników. Są to szczególnie reaktywne molekuły, w których brakuje jednego elektronu. Wolne rodniki uszkadzają komórki wyrywając im elektrony. Może to prowadzić począwszy na stanach zapalnych aż po chorobę nowotworową.

Więcej wolnych rodników poprzez aromaty
W innym badaniu przeprowadzonym przez Pennsylvania State University w Stanach Zjednoczonych zespół badaczy zmierzył, w jakiej mierze wolne rodniki są produkowane. Zespół porównał 50 aromatyzowanych liquidów z jednym produktem bez aromatów.

Udowodniono przy tym, że powstawanie wolnych rodników jest nasilone przy 43% aromatyzowanych liquidów. Przy kilku aromatach powstawanie wolnych rodników było natomiast obniżone. Pomimo tego różni producenci używają różnych produktów wyjściowych, aby stworzyć konkretne aromaty. Nie można więc z pewnością powiedzieć, które aromaty w jaki sposób są niebezpieczne.

Źródła:

Frontiers in Physiology (30.1.2018)

Muthumalage, T., Prinz, M., Ansah, K. O., Gerloff, J., Sundar, I. K. & Rahman, I. (2018). Inflammatory and Oxidative Responses Induced by Exposure to Commonly Used e-Cigarette Flavoring Chemicals and Flavored e-Liquids without Nicotine. Frontiers in Physiology, doi.org/10.3389/fphys.2017.01130.

Pennsylvania State University (9.4.2018)

Bitzer, Z. T., Goel, R., Reilly, S. M., Elias, R. J., Silakov, A., Foulds, J., Muscat, J. & Richie, J. P. (2018). Effect of flavoring chemicals on free radical formation in electronic cigarette aerosols. Free Radical Biology and Medicine, 120, 72-79.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.