nasiona marihuany, nasiona konopi

Legalne narkotyki w Europie

O tym, że są w Europie kraje gdzie narkotyki są legalne słyszał niemal każdy. Sprawdziliśmy jak jest w rzeczywistości oraz jak karani są Ci, którzy złamią prawo.
Gdzie są legalne narkotyki w Europie?

W większości krajów Europy zabronione jest nie tylko rozprowadzanie i handel ale samo posiadanie narkotyków. W Bułgarii sam fakt posiadania narkotyków grozi karą od 1 do 5 lat więzienia i grzywną do 5 tys. euro. Na Węgrzech posiadacze narkotyków mogą uniknąć kary więzienia poddając się półrocznej terapii, ale tylko wtedy gdy powodem aresztowania była śladowa ilość 1 grama marihuany. Podobnie jest w Austrii. Mniej lub bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w całej Europie. Jedną z najpowszechniejszych używek spośród narkotyków jest zaś marihuana. Nielicznymi krajami, które stosują bardziej liberalne przepisy dot. marihuany są m.in.

Belgia – dozwolona jest konsumpcja we własnym domu w ilości do 3g.
Czechy – użycie we własnym zakresie legalne(do 15g), handel nielegalny.
Holandia – dostępna legalnie w obrocie handlowym, od 2010 r. zmniejszono dopuszczalny jednorazowo zakup do 3g.
Niemcy – można posiadać niewielkie ilości na własny użytek.

Do więzienia za handel i posiadanie

Jak to wygląda w praktyce? Starała się to zbadać Unia Europejska i okazało się, że w przypadku przestępstw związanych z używaniem narkotyków Czechy, Dania, Niemcy, Francja, Łotwa i Holandia najczęściej nakładały karę grzywny. Polska i Chorwacja najczęściej decydowały się na wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Natomiast Włochy, Austria, Portugalia, Słowacja i Wielka Brytania przeważnie zgłaszały stosowanie ostrzeżeń lub zawieszanie postępowań. Bardzo często użytkownicy narkotyków zatrzymani przez policję nie trafia do sądu. Zdarza się jednak w przypadku niewielkiej części osób skazanych przez sąd za używanie lub posiadanie narkotyków, że trafiają one prosto do więzienia. Zwłaszcza jeśli chodziło o ponowne naruszanie. Co innego w przypadku przestępstw związanych ze sprzedażą i rozprowadzaniem narkotyków? Tutaj kara pozbawienia wolności była stosowana częściej niż jakakolwiek inna. Warto jednak dodać, że w Czechach, Niemczech, Portugalii i Słowacji zawieszano większość kar pozbawienia wolności.

Jak narkotyzuje się Europa

Ciekawie wygląda porównanie tego jakiego typu narkotyki dominują w Europie. Okazuje się np. że najpopularniejszy w Europie narkotyk to kokaina. Tyle, że jej spożycie skupia się głównie w kilku krajach Europy Zachodniej: w Danii, Hiszpanii, Irlandii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie w Europie Zachodniej maleje spożycie konopi indyjskich. Przeciwny trend obserwuje się zaś w centralno – wschodniej części kontynentu gdzie spożycie konopi ma tendencję rosnącą.
Wspólnym mianownikiem dla całej Europy jest niestety jednoczesne zażywanie kilku środków odurzających, zwłaszcza wśród młodzieży. Co piąty nastolatek w Europie (15 – 16 lat) zadeklarował spożycie w ostatnim miesiącu alkoholu w połączeniu z paleniem tytoniu. Inne połączenia to alkohol oraz konopie indyjskie a do tego jeszcze inny narkotyk jak np. ecstasy, kokaina, amfetamina, LSD czy heroina. Takie mieszanki są wyjątkowo toksyczne, a objawy ich użycia mogą się pojawić nawet po kilku latach.

Czesi na czele smutnego rankingu

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) nie pozostawia złudzeń kto jest największym konsumentem konopi indyjskich w UE. Według raportu tej instytucji w grupie wiekowej 15-24 lata aż 43 proc. Czechów przyznało, że przynajmniej raz w życiu zażywało konopie, a ponad 15 proc. deklaruje, że zrobiło to najdalej miesiąc temu. Władze Czech w oficjalnych komentarzach podkreślają, że skutki zmiany prawa będą widoczne najszybciej za kilka miesięcy i wtedy okaże się czy zmiany prawa były trafne. Tymczasem jeśli weźmiemy pod uwagę całą UE to sytuacja groźna chociaż nie tak dramatyczna jak w Czechach. – W przypadku najczęściej zażywanych narkotyków sytuacja wciąż jest stosunkowo stabilna, chociaż zażywanie narkotyków w Europie pozostaje na wysokim poziomie – ocenia Wolfgang Götz, dyrektor EMCDDA. – Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku większości form zażywania nie widać znacznego wzrostu, a nawet w niektórych dziedzinach tendencja wydaje się mieć charakter spadkowy, np. wskaźniki zażywania amfetaminy i ecstasy wciąż wskazują na ogólnie stabilny lub malejący poziom. Nowe dane potwierdzają także dalszy spadek zażywania konopi indyjskich, szczególnie wśród osób młodych. Należy cieszyć się z tych pozytywnych zmian, ale trzeba również brać pod rozwagę istniejące obawy. Kokaina i heroina w dalszym ciągu dominują na europejskiej scenie narkotykowej i obecnie nic nie wskazuje na to, aby poziom ich zażywania w Europie miał się zmniejszyć.

Raport przytacza też smutne wyliczenie dot. zgonów. W latach 1990-2006 każdego roku w Europie odnotowywano od 6 400 do 8 500 osób umierało przez narkotyki. Śmiertelne przedawkowanie najczęściej miało związek z opiatami (na ogół ponad 85%).

Źródła:
Stan problemu narkotykowego w Europie 2009 – raport EMCDDA, www.emcdda.europa.eu
Drug offences: sentencing and other outcomes 2009 – raport EMCDDA, www.emcdda.europa.eu

nasiona marihuany, nasiona konopi, thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

olej cbd
nasiona marihuany, konopi, thc-thc


Ta witryna kanabis.info wykorzystuje pliki cookies.