Skąd właściwie wziął się kod 420 w kulturze cannabisu?

Każdego roku 20 kwietnia wszyscy koneserzy marihuany na całym świecie świętują oficjalny dzień palenia marihuany. W 4/20, bo tak wygląda amerykańska pisownia tej daty, może się przydarzyć, że gdzieś usłyszymy euforyczne “Happy 420!”. Często w tym dniu odbywają się również demonstracje oraz eventy, jak na przykład w Hyde Park w Londynie.

W zeszłym roku zebrało się tam tysiące palaczy marihuany, aby wspólnie zajarać i w ten sposób protestować przeciwko nielegalności w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Oczywiście obstawa policji była ogromna – ale wedle rekordowej liczby uczestników funkcjonariusze niestety nic nie mogli zdziałać przeciwko łamaniu prawa. Również w tym roku liczono na liczne przybycie miłośników marihuany do Hyde Park.

Dlaczego 420?
Zdania na ten temat, dlaczego liczba 420 stoi akurat dla marihuany, są podzielone. Istnieje duża ilość teorii dlaczego właśnie te trzy cyfry stały się kodem miłośników cannabisu. Słynna legenda mówi, że w 1971 roku pewna grupa kalifornijskich nastolatków zebrała się i za pomocą ręcznie narysowanej mapy chciała znaleźć plantacje marihuany na północny zachód od San Francisco. W tym celu spotkali się oni o godzinie 16.20, czyli 4:20 pm, po zakończeniu lekcji w szkole i udali się na poszukiwania.

Niestety nigdy nie udało się im nic odnaleźć. Mimo to od tamtego czasu zaczęli oni używać oznaczenia „420” dla wszystkich aktywności związanych z marihuaną.

“I could say to one of my friends, I’d go, ‘420,’ and it was telepathic. He would know if I was saying, ‘Hey, do you wanna go smoke some?’ Or, ‘Do you have any?’ Or, ‘Are you stoned right now?’ It was kind of telepathic just from the way you said it,” relacjonuje jeden z nastolatków, Steve Capper, wspominając swoją przygodę z przyjaciółmi. “Our teachers didn’t know what we were talking about. Our parents didn’t know what we were talking about.”

Dlaczego 420 oznacza trawkę? Spytaj Deadheads!
Ten tajemniczy zwrot szybko się rozprzestrzenił wśród kręgów palaczy marihuany. Do przełomu doszło, gdy zespół Grateful Dead i ich hipisowscy fani, zwani Deadheads, zaczęli to używać. To rozprzestrzenienie zostało wspomożone dzięki artykułowiw cannabisowy magazynie High Times, który opowiedział legendę o pięciu nastolatkach i zasugerował, że godzina 4:20 pm będzie akceptowalną porą dla zajarania zioła.

420: policyjny kod czy data śmierci Boba Marleya?
Taka teoria nie może zostać potwierdzona bez żadnych wątpliwości. Mimo to jest ona najbardziej logiczną z wszystkich teorii. Inne mity zostały już obalone. Ale istnieje jeszcze jedna legenda, mówiąca o tym, że 420 to wewnętrzny kod kalifornijskich policji dla użytku cannabisu. Jednak rzeczywiście istniejący kod policyjny 420 przypisany jest czemuś innemu, mianowicie blokowaniu publicznych działek.

Tak samo teza, że 20 kwietnia to data śmierci Boba Marleya, jest błędna, ponieważ ten dzień przypada na 11 maja. Tak naprawdę jest to całkowicie obojętne, na czym bazuje kombinacja tych cyfr. Może przy następnym chilloucie przy trawce sami wpadniecie na jakiś pomysł? A więc Happy 420!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Skąd właściwie wziął się kod 420 w kulturze cannabisu?”


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.