Suchość Pochwy i Ból Podczas Seksu

Co Powinnaś Wiedzieć Na Temat Suchości Pochwy

Suchość pochwy występuje u kobiet częściej, niż można by przypuszczać, jednak nadal jest tematem tabu. Może to dotyczyć każdej dziewczyny i każdej kobiety. Ale dlaczego właściwie pochwa staje się sucha? I co kobieta może z tym zrobić?

Symptomy

Jeśli twoja pochwa jest sucha, to najprędzej zauważysz to często podczas stosunku płciowego. Moment, w którym penis dostaje się do suchej pochwy, może być dla kobiety bolesny. Jeśli uprawiasz seks pomimo suchości pochwy, może nawet dojść do niewielkiego krwawienia. Objawami suchej pochwy mogą być również swędzenie i pieczenie.

Kiedy Pojawia Się Suchość Pochwy?

Przyczyn suchości pochwy jest wiele. Rozróżnia się między przyczynami psychicznymi i fizycznymi.

Przyczyny Psychiczne

Jeśli pochwa pozostaje sucha, niekoniecznie musi to wynikać z przyczyn medycznych. Do suchości pochwy mogą również prowadzić warunki społeczne, takie jakby chociaż stres w pracy. Możliwymi przyczynami mogą być również lęk lub nerwowość, podobnie jak problemy w związku. Kobiety cierpiące na choroby psychiczne również mogą cierpieć na suchość pochwy.

Przyczyny Fizyczne

Zakres przyczyn fizycznych jest jeszcze większy niż przyczyn psychicznych. Szczególnie często do suchości pochwy prowadzi niski poziom estrogenu. Może to nastąpić w okresie menopauzy, kiedy w organizmie kobiety zmienia się gospodarka hormonów. Poziom estrogenu może się obniżyć również po ciąży i laktacji, a także po usunięciu jajników, powodując suchość pochwy.

Niski poziom estrogenu może wywołać także przyjmowanie niektórych leków. Obejmuje to pigułki antykoncepcyjne, które mają bardzo niską dawkę estrogenu. Dzięki temu jest ona wyjątkowo dobrze tolerowana i może być przyjmowana przez długi czas. Jednak jednym z możliwych skutków ubocznych jest właśnie suchość pochwy.

Suchość pochwy mogą powodować też inne szkodliwe czynniki, takie jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, a także różne choroby. Należą do nich stwardnienie rozsiane, endometrioza, zespół Sjogrena i cukrzyca oraz wysokie ciśnienie krwi. Leczenie raka, na przykład poprzez chemioterapię, może również przyczyniać się do suchości pochwy.

Nadmierna higiena również może prowadzić do suchości pochwy. Częste i nadmierne używanie mydła lub kremów i balsamów może zmienić pH pochwy, powodując jej wysychanie. To samo dotyczy perfum. Pochwa jest organem samoczyszczącym się i wystarczy myć ją czystą, ciepłą wodą.

Ryzyko Wywoływane Przez Suchość Pochwy

Jeśli pochwa przez dłuższy czas nie jest wilgotna, jej ściana może stać się sucha. To może prowadzić do powstania różnych obrażeń i pochwa staje się przez to bardziej podatna na bakteryjne zapalenie pochwy i infekcje grzybicze. To właśnie wydzielina zawarta w pochwie chroni przed patogenami.

Do tego dochodzi psychologiczny wpływ na związek partnerski. Jeśli nie chcesz lub nie możesz uprawiać seksu przez dłuższy czas z powodu suchości pochwy, a mimo to to czynisz i cierpisz przy tym z bólu, zdecydowanie nie jest to dobre dla Twojego związku. Dlatego zanim dojdzie do poważniejszego kryzysu w Twoim związku lub nabawisz się obrażeń pochwy i problemów zdrowotnych, koniecznie udaj się do lekarza, który będzie wiedział, jak Ci pomóc.

Co Możesz Zrobić Jeśli Cierpisz Na Suchość Pochwy?

Jeśli tymczasowo cierpisz na suchość pochwy i jesteś w stanie bezbłędnie określić tego przyczynę, to może Ci pomóc kilka prostych środków. Aby zapobiec bólowi i obrażeniom podczas uprawiania seksu, sięgnij po lubrykant na bazie wody, który jest dostępny w aptece bądź drogerii.

Zmianom w pH pochwy można przeciwdziałać na przykład za pomocą produktów zawierających kwas mlekowy, takich jak czopki lub żele, które również są dostępne w aptece. Zacznij również stosować podpaski albo kubeczków menstruacyjnych zamiast tamponów.

Jeśli przez dłuższy czas cierpisz na suchość pochwy lub nie jesteś w stu procentach pewna jej przyczyny, powinnaś natychmiast skontaktować się z ginekologiem. Nie tylko określi jej przyczynę, ale również pomoże Ci ją wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.