Neuropsychiatria i Medyczna Marihuana w Wieku Dziecięcym

Na targach Neurowoche w Berlinie pewien ekspert wygłosił przemówienie na temat leczenia dzieci i młodzieży w neuropsychiatrii za pomocą konopi medycznych i przedstawił interesujące przykłady przypadków z praktyki.

W komunikacie prasowym napisano, że niemieccy lekarze zdobywają coraz większe doświadczenie w stosowaniu leczniczych konopi w różnych schorzeniach i dolegliwościach w wieku dorosłym. Dla porównania, w neuropsychiatrii i chorobach neuropsychiatrycznych oraz w leczeniu konopiami indyjskimi dzieci jest niewiele danych.

Zgodnie z ustawą o marihuanie z marca 2017 roku w Niemczech pediatrzy oraz psychiatrzy dzieci i młodzieży mogą przepisywać marihuanę jako lek. Należy jednak rozważyć stosowanie konopi medycznych ze względu na wpływ na rozwój mózgu u dzieci i młodzieży.

Podczas targów Neurowoche, które odbyły się w Berlinie w dniach 30 października – 3 listopada 2018 roku, zorganizowano specjalistyczne sympozjum poświęcone tej tematyce. Zaproszony prelegent dr. Manfred Nowak, specjalista w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii, neurologii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży z Landau, powiedział:

„W porównaniu do międzynarodowego doświadczenia w terapii konopiami indyjskimi u dorosłych, dane na temat terapeutycznego zastosowania marihuany u dzieci i okresie dojrzewania są ograniczone. Jednak dotychczasowe badania i indywidualne obserwacje wskazują, że marihuana może osiągnąć dobre wyniki terapeutyczne również w tej grupie wiekowej w wybranych wskazaniach.”

Nowak przypomniał jednak, że kannabinoidy wpływają na rozwój mózgu aż do zakończenia okresu dojrzewania, dlatego też ich zastosowanie w neuropsychiatrii i innych dziedzinach musi być starannie rozważone.

Kannabinoidy i Ich Wpływ Na Rozwój Mózgu

Podstawą wpływu podawanych kannabinoidów na rozwój mózgu aż do zakończenia okresu dojrzewania jest układ endokannabinoidowy (ESC) z jego receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2 oraz kannabinoidami w organizmie. W ośrodkowym układzie nerwowym na błonach presynaptycznych występuje największe skupisko receptorów CB1, również w regionach zaangażowanych w różne procesy poznawcze, takie jak pamięć i uczenie się.

Nowak stwierdził, że jak dotąd niewiele jest badań dotyczących rozwoju układu endokannabinoidowego u ludzi. Jednak wykazano, że ilość receptorów CB1 zmienia się w tych regionach w trakcie rozwoju mózgu. Największe zagęszczenie osiąga się przede wszystkim w okresie dojrzewania.

Oprócz układu endokannabinoidowego, w fazie rozwoju dojrzewałyby również inne układy neuroprzekaźników, takie jak układ serotoninergiczny, glutaminergiczny i dopaminergiczny, które z kolei są powiązane z układem endokannabinoidowym.

„System endokannabinoidowy może odegrać kluczową rolę w dostrojeniu tych złożonych układów neuroprzekaźników w procesie rozwoju mózgu” – powiedział dr. Nowak.

Kannabis w Neuropsychiatrii w Wieku Dziecięcym i Młodzieńczym

Nowak przedstawił w swoim wystąpieniu różne badania oraz pojedyncze przypadki. Dotyczyły one dzieci i młodzieży cierpiących na epilepsję, autyzm, zaburzenia tikowe wywołane zespołem Tourette’a, ADHD i mózgowe porażenie dziecięce.

Marihuana w Walce Epilepsją

Nowak wymienił randomizowane, kontrolowane badanie placebo z podwójnie ślepą próbą przeprowadzone w 2018 roku. Uczestniczyły w nim 74 dzieci i osoby dorosłe z oporną na leczenie padaczką. Częstość napadów drgawkowych zmniejszyła się u ponad połowy pacjentów po leczeniu za pomocą THC i CBD w ciągu sześciu miesięcy.

Marihuana w Walce z Autyzmem i ADHD

Nowak przedstawił również przypadek 18-letniego pacjenta z zespołem Aspergera. Jednocześnie zdiagnozowano u niego ADHD oraz zaburzenia zachowań społecznych i emocji. Do tej pory pacjent otrzymywał metylofenidat, elvanse i risperidon na impulsywne wybuchy, fantazje o chorobach, zachowania antyspołeczne i mordercze myśli.

Następnie przez dwa miesiące był leczony ekstraktami z konopi indyjskich i kwiatami konopi do waporyzowania. Pacjent nie wykazywał już żadnych wybuchów emocjonalnych, a jego jakość życia uległa znacznej poprawie. Ponadto po raz pierwszy został włączony do grupy wsparcia.

Marihuana w Walce z Tikami

Nowak przedstawił również przypadek 16-letniego pacjenta z ciężkimi objawami zespołu Tourette’a. Początkowo pacjent otrzymywał dronabinol. Później zmieniono metodę leczenia na waporyzowanie pąków marihuany. Ze względu na leczenie konopiami indyjskimi możliwe było odstawienie wszystkich dodatkowych leków w ciągu sześciu miesięcy. Pacjent zgłaszał również znaczną poprawę jakości życia.

„Ogólnie rzecz biorąc, te pierwsze wyniki i obserwacje sugerują, że terapia marihuaną może być użytecznym uzupełnieniem dalszych działań terapeutycznych w wybranych wskazaniach. Jednak szczególnie w tym delikatnym obszarze terapii chorób dziecięcych i młodzieńczych, które występują w neuropsychiatrii, z pewnością potrzebne są dalsze intensywne badania kliniczne, aby zidentyfikować i wykorzystać potencjał terapii konopnej” – powiedział Nowak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.