Światowa Sytuacja Odnośnie Coronavirus CoVid-19

Jak jest sytuacja w Polsce, o tym wszyscy jesteśmy na bieżąco informowani. Obecnie w Polsce mamy 187 zainfekowanych osób, a 5 już zmarło. Ogólnie liczba zainfekowanych wynosi 205. Jak podaje resort zdrowia w Polsce można wykonać 3.000 testów na obecność Coronavirusa dziennie, jednak inną kwestią jest to, czy są one wykonywane. Patrząc na tak małą liczbę zachorowań w Polsce na tle innych krajów europejskich wypadamy niedowierzanie „zdrowo”.

Kolejna ważna informacja jest przekazywana przez WHO, która odradza przyjmowanie Ibuprofenu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom podejrzanym o zarażenie Coronavirusem, aby nie przyjmowały Ibuprofenu bez porady lekarza. Nie ma nowych badań wykazujących, że Ibuprofen jest związany z wyższą śmiertelnością, mówi rzecznik WHO Christian Lindmeier z Genewy, ale eksperci obecnie jeszcze analizują tą sytuację. „W podejrzanych przypadkach radzimy brać Paracetamol, a nie Ibuprofen”, powiedział Lindmeier. Dotyczy to wyłącznie spożycia bez porady lekarskiej.

Najnowsze informacje dochodzą do nas także głównie z granicy naszego państwa z Niemcami, gdzie czas oczekiwania na wjechanie do kraju staje się coraz dłuższy. Przed przejściem granicznym w Jędrzychowicach na autostradzie A4 koło Zgorzelca, ze względu na przeprowadzane kontrole, czas oczekiwania to ponad 18 godzin – powiedziała rzeczniczka polskiej straży granicznej. W Olszynie na A15 koło Cottbus kierowcy musieli czekać 12 godzin, tak samo jak w Świecku na A12 koło Frankfurtu nad Odrą. Aby utrudnić rozprzestrzenianie się wirusa, Polska w weekend ponownie wprowadziła kontrole na przejściach granicznych z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

W Hiszpanii odnotowano prawie 1.000 nowych infekcji Coronavirusem w ciągu 24 godzin. W kraju tym występuje obecnie łącznie 9.752 przypadków infekcji. Liczba zgonów wzrosła do 499. Najbardziej dotknięty chorobą jest region wokół Madrytu, gdzie zainfekowanych jest już prawie 5.000 osób, a 355 już zmarło. W całej Hiszpanii liczba zachorowań dochodzi już do 12.000 i jest to obecnie drugi kraj co do ilości zachorowań w Europie.

W Niemczech najbardziej dotkniętym Coronavirusem landem jest Nadrenia Północna-Westfalia, głównie dzieje się tak, ponieważ jest to miejski i gęściej zaludniony rejon Niemiec, a takie są rzeczywiście bardziej dotknięte przez Coronavirus. Według oceny Instytutu Roberta Kocha (RKI), tzw. zachorowalność – czyli liczba osób zakażonych na 100.000 mieszkańców – jest obecnie najwyższa w Nadrenii Północnej-Westfalii, Hamburgu i Badenii-Wirtembergii.

Szwajcaria: gwałtowny wzrost liczby zachorowań na Coronavirusa. W Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu nastąpił znaczny wzrost liczby zachorowań. Do niedzieli wieczorem, według władz, 2.200 osób miało pozytywny wynik testu na obecność patogenu, a 1.563 przypadki oficjalnie potwierdzono. Co najmniej 13 osób zmarło na skutek tej choroby. Szwajcarski parlament przedwcześnie zakończył swoje kwartalne konsultacje polityczne. Biura Rady zdecydowały o odwołaniu sesji wiosennej i odwołaniu trzeciego tygodnia posiedzenia.

Podczas gdy w Polsce na umór brakuje papieru toaletowego, Holendrzy chomikują marihuanę. W kryzysie Coronavirusa nie mogą oni sobie wyobrazić codzienności bez trawki i wielu konsumentów w związku z ogłoszonym przez rząd zamknięciem Coffeeshopów postanowiło zrobić jeszcze zapasy. Dziesiątki Holendrów ustawiło się przed Coffeeshopami z marihuaną, aby w ostatniej chwili zdobyć trawkę i zapasy na kilka następnych tygodni. „Nie będziemy w stanie zdobyć trawki przez jakieś dwa miesiące, więc byłoby miło mieć trochę jej zapasu w domu”, powiedział jeden z kupujących. Kolejki powstały zaledwie kilka minut po tym, jak holenderscy ministrowie zdrowia i edukacji ogłosili na konferencji prasowej w niedzielę zamknięcie szkół, barów i innych sklepów.

W miniony piątek Światowa Organizacja Zdrowia WHO zlokalizowała nowe epicentrum pandemii Coronavirusa w Europie. Podczas gdy liczba aktywnych zakażeń w Chinach nadal spada i po raz pierwszy od 29 stycznia 2020 roku liczba aktywnych zakażeń w Chinach spadła poniżej 10.000, to dane w Europie, a także na całym świecie, nadal znacząco rosną. Konsekwencja: Po raz pierwszy od początku kryzysu Coronavirusowego liczba infekcji poza Chinami przekracza obecnie liczbę przypadków, które występują na kontynencie chińskim i przekracza liczbę 10.000.

Podczas gdy w Chinach potwierdzono nieco ponad 80.000 przypadków, a liczba nowych zakażeń gwałtownie spada, w pozostałej części świata potwierdzono ponad 86.000 zakażeń i tendencja ta gwałtownie rośnie. Ponad jedna czwarta tych infekcji znajduje się we Włoszech, które już w zeszłym tygodniu zastąpiły Chiny jako kraj o najbardziej aktywnych przypadkach Coronavirusa. Liczba zgonów poza granicami Chin również przekracza obecnie oficjalne chińskie żniwo śmierci. Ponadto, na całym świecie jest więcej aktywnych przypadków koronawirusa niż wyleczonych pacjentów.

W Japonii rośnie liczba zakażeń po wydarzeniu muzycznym. Japońskie Ministerstwo Zdrowia w całym kraju zidentyfikowało 15 nowych ognisk zakażeń koronawirusem. Według Ministerstwa, największa akumulacja występuje w rejonie Osaki, a dotkniętych nią jest ponad 50 osób. Infekcja nastąpiła podczas imprezy muzycznej. Prefektury Hokkaido, Aichi i Wakayama oraz miasto Tokio zgłaszają ponad 10 zakażonych osób.

W Afryce również podejmowane są działania. Kilka rządów afrykańskich zamyka swoje granice, odwołując loty i nakładając surowe wymogi dotyczące wjazdu i kwarantanny, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa. Prezydent Republiki Południowej Afryki, Cyril Ramaphosa, ogłosił stan wyjątkowy w kraju, ostrzegając, że wybuch epidemii może mieć „potencjalnie trwałe” skutki dla najbardziej rozwiniętej gospodarki kontynentu, która już znajduje się w recesji.

Każdy cudzoziemiec, który odwiedził kraje wysokiego ryzyka w ciągu ostatnich 20 dni, nie otrzyma wizy. Afrykańczycy z RPA, którzy odwiedzili dotknięte kryzysem kraje, po powrocie do domu zostaną poddani kwarantannie, a skupiska ludzi liczące ponad 100 osób zostały zakazane.

W części Australii ogłoszono stan wyjątkowy. Południowo-wschodni stan Victoria i okolice stolicy Canberry chcą wykorzystać to do powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19. Szef rządu Victorii, Daniel Andrews, mówił o bezprecedensowej sytuacji kryzysowej dla zdrowia publicznego.

Krok ten daje władzom prawo do nałożenia kwarantanny na miejsca i osoby oraz do ograniczenia promienia przemieszczania się. W Australii jest ponad 300 potwierdzonych przypadków wirusa. W niedzielę rząd ogłosił, że wszyscy wjeżdżający do kraju będą musieli przebywać w domowej kwarantannie lub w hotelu przez 14 dni po przyjeździe.

W USA zanotowano szybkie rozprzestrzenianie się Covid-19. Do poniedziałku rano, całkowita liczba odnotowanych przypadków infekcji wzrosła do 3.602. To jest 843 więcej niż w weekend. Skupienie infekcji przenosi się również na wschodnie wybrzeże USA. Przy 732 potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach, obecnie w stanie Nowy Jork jest więcej pacjentów Covid-19 niż w stanie Waszyngton na wybrzeżu Pacyfiku.

Wirus został już wykryty w 49 z 50 stanów. Ponadto, w okręgu stołecznym Waszyngtonu D.C. odnotowano 17 przypadków zarażenia oraz 9 innych na obszarach peryferyjnych USA, takich jak Puerto Rico czy Guam. Nawet na Alasce i Hawajach występują pojedyncze infekcje. Co najmniej 66 osób w USA zmarło już w związku z zakażeniem wirusem.

Oto tabela przedstawiająca kraje, gdzie liczba zachorowań na koronavirusa jest obecnie największa oraz przedstawiająca również sytuację w Polsce:

Chińska gospodarka załamuje się. Kurczący się przemysł, załamująca się sprzedaż detaliczna, rosnące bezrobocie: konsekwencje epidemii koronawirusa pozostawiają wyraźne ślady spowolnienia w chińskiej gospodarce. W styczniu i lutym przemysł wyprodukował 13,5 procent mniej niż rok wcześniej. Była to najsłabsza wartość od stycznia 1990 roku, kiedy to rozpoczęto nagrywanie. Inwestycje spadły o 24,5% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. Sprzedawcy detaliczni odnotowali 20,5-procentowy spadek sprzedaży, ponieważ konsumenci unikali zatłoczonych miejsc, takich jak centra handlowe.

Stopa bezrobocia w Chinach wzrosła do 6,2 procent w lutym z 5,2 procent w grudniu, co stanowi najwyższy poziom od czasu opublikowania oficjalnych rekordów. Według danych, szok dla gospodarki Chin z powodu epidemii koronawirusa jest większy niż ten spowodowany światowym kryzysem finansowym. Wskazują one, że gospodarka ma duże szanse na skurczenie się w pierwszym kwartale. Wielu analityków spodziewa się, że miną miesiące zanim gospodarka wróci do normy.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nazwał odwołania imprez sportowych z powodu pandemii koronawirusa „histerią”. „Jeśli zakazuje się piłki nożnej i innych rzeczy, to jest to popadanie w histerię. Zakazanie tego i tego nie powstrzyma rozprzestrzeniania się Coronavirusa”, powiedziała głowa państwa, podkreślając, że „musimy działać, wirus może stać się poważnym problemem. Ale gospodarka musi działać dalej, bo nie możemy mieć fali bezrobocia.” Południowoamerykańskie stowarzyszenie Conmebol przełożyło ostatnio zbliżające się mecze Copa Libertadores.

Również mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Ameryce Południowej, które są zaplanowane na 26, 27 i 31 marca zostaje odwołany. Fábio Wajngarten, sekretarz ds. komunikacji Bolsonaro, który spotkał się również z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas podróży do Stanów Zjednoczonych, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa korona. W związku z tym Bolsonaro również wykonał test, który okazał się negatywny.

Oprócz odwołania meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Ameryce Południowej UEFA zdecydowała o przełożeniu na drugi rok mistrzostw Europy Euro 2020.

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, po konsultacjach z Ministerstwem Finansów uważa, że skutki gospodarcze koronawirusa mogą być większe niż światowy kryzys gospodarczy w 2007 roku. „W tym momencie nie możemy być pewni jego wpływu, ale możemy być pewni, że będzie on znaczący”, mówi Ardern.

Taki wpływ ma obecnie Coronavirus na gospodarkę:

Chiny: W pierwszych dwóch miesiącach roku działalność w przemyśle chińskim uległa drastycznemu spowolnieniu z powodu kryzysu koronawirusa. Według danych Krajowego Instytutu Statystyki produkcja przemysłowa spadła o 13,5 procent w styczniu i lutym, po wzroście o 6,9 procent w grudniu. Ekonomiści jednomyślnie oczekiwali spadku o 3,0 procent.

Europa: Według eksperta branżowego Ferdinanda Dudenhöffera, pandemia doprowadzi do ogromnego spadku sprzedaży samochodów w Europie Zachodniej. W porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż spadnie o 11 procent do 12,7 mln samochodów, wyjaśnia kierownik badań Dudenhöffer. Volkswagen oraz Opel już wstrzymały produkcję w swoich fabrykach.

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines zapowiadają, że w marcu osiągną o 1,5 miliarda dolarów mniejszy obrót niż w tym samym czasie roku ubiegłego. United spodziewa się pogorszenia sytuacji w związku z pojawieniem się wirusa w letnim sezonie turystycznym i zapowiada dalsze działania mające na celu uporanie się z ekonomicznymi skutkami wybuchu epidemii. W oświadczeniu Stany Zjednoczone podają, że w kwietniu i maju obniżają wynagrodzenia kadry kierowniczej o 50 procent, a także zmniejszają zdolności przewozowe samolotów o około 50 procent. „Nawet przy takich cięciach spodziewamy się, że zdolność przewozowa spadnie do 20-30 procent – i to o ile nie pogorszy się sytuacja”, powiedział szef United Oscar Munoz i prezes Scott Kirby.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej chcą dziś uzgodnić skoordynowaną reakcję gospodarczą na pandemię koronawirusa. „Nasza Eurogrupa w poniedziałek skupi się na reakcji na Covid-19” – wyjaśnia Mario Centeno, przewodniczący ministrów finansów strefy euro w Portugalii. „Większość wstępnych działań politycznych pochodzi ze stolic, ale przekonam naszą grupę do uzgodnienia kompleksowej i skoordynowanej reakcji polityki gospodarczej UE na ten kryzys zdrowotny” – mówi.

Szczepionka: Firma biotechnologiczna z Moguncji informuje o „szybkim postępie”

Pozytywne wiadomości dobiegają z firmy BioNTech z Moguncji na temat opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Chodzi o szczepienia i zapobieganie infekcjom Covid-19, powiedziała firma. Pod warunkiem uzyskania zgody organu regulacyjnego, badania kliniczne nad ewentualną szczepionką rozpoczną się pod koniec kwietnia. Jest to część globalnego programu rozwoju, w którym uczestniczą również Chiny, USA i inne kraje europejskie. W tym samym czasie firma BioNTech ogłosiła zacieśnienie współpracy z chińską firmą Fosun Pharma. Wspólnie planują dalszy rozwój szczepionki BioNTech mRNA BNT162 w Republice Ludowej Chin. Firma z siedzibą w Szanghaju inwestuje również 44 miliony euro w BioNTech.

Firma biotechnologiczna Curevac będzie kontynuować badania nad szczepionką przeciwko wirusowi Sars-CoV-2 w Niemczech. Główny właściciel firmy badawczej z siedzibą w Tybindze odrzuca odpowiednie oferty przejęcia z USA.

  • Szczepionka powinna solidarnie pomagać ludziom na całym świecie – powiedział przedsiębiorca Dietmar Hopp.
  • Hopp jest największym akcjonariuszem Curevaca z 80 procentami udziałów, który współpracuje z różnymi instytucjami państwowymi.
  • Federalne Ministerstwo Zdrowia stwierdziło również, że jest zainteresowane „opracowaniem szczepionek i substancji czynnych przeciwko koronawirusowi w Niemczech i Europie”.

Długotrwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez Coronavirusa

Obecnie krążą prognozy, że liczba osób zakażonych Coronavirusem na całym świecie może z czasem objąć aż 70% całkowitej ludności ziemi. Tylko łagodne objawy są spodziewane u 80 procent zarażonych. Chociaż nie ma żadnego powodu do paniki, wstępne badania w USA wskazują, że nawet przy łagodnych postępach choroby utrzymują się u niektórych pacjentów zwłóknienia płuc, tj. ograniczenia w funkcjonowaniu płuc. Oczywiście to nie są dobre wieści.

Koronawirus u świń? Naukowcy z Greifswaldu rozpoczynają testy. W badaniach naukowych walka z koronawirusem jest w pełnym toku. Naukowcy na całym świecie pracują nad lepszym zrozumieniem patogenu i jego cech charakterystycznych. Niedaleko Greifswaldu, Instytut Friedricha-Loefflera (FLI) rozpoczął ostatnio specjalne doświadczenia na zwierzętach w celu zbadania Sars-CoV-2.

  • „Ważne jest, aby wiedzieć, czy wirus może również zaatakować zwierzęta w hodowlach”, wyjaśnili naukowcy.
  • Przede wszystkim wyselekcjonowano świnie, kurczaki, fretki i rudawce nilowe, gatunek nietoperza, jak powiedział prezydent FLI Thomas Mettenleiter. Eksperymenty te są obecnie najpilniejszym projektem badawczym na wyspie Riems.
  • Wyniki nie są spodziewane najwcześniej pod koniec kwietnia.

FLI jest niemieckim Federalnym Instytutem Badawczym Zdrowia Zwierząt i jego misją jest utrzymanie zdrowia zwierząt, od których pochodzi żywność oraz ochrona ludzi przed chorobami odzwierzęcymi – chorobami zakaźnymi, które mogą być przenoszone między zwierzętami i ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.