Zmiany w Mózgu Przez Spożywanie Konopi Indyjskich

Pewien obszar mózgu jest nieco mniejszy u osób używających konopi indyjskich niż u abstynentów. Jednakże efekt ten nie wydaje się być trwały.

Czy używanie marihuany wpływa na wielkość poszczególnych regionów mózgu?

Naukowcy z USA przyjrzeli się tej kwestii i wykorzystali dane z dużego badania, w którym wykonano zdjęcia wnętrza mózgu. W projekcie Human Connectome Project obrazy zostały stworzone za pomocą rezonansu magnetycznego, w skrócie MRT. Kierownik badania Max Owens i jego zespół ocenili obrazy MRT ponad 1000 osób.

Badacze skupili się na dwóch regionach mózgu: hipokampie i migdale. Hipokamp jest ważnym centrum kontroli pamięci. Migdał jest odpowiedzialny za przetwarzanie pewnych uczuć, takich jak strach.

Mniejszy hipokamp u osób używających konopi indyjskich

Owens i jego zespół porównywali obrazy MRT osób używających konopi indyjskich i osób nie spożywających marihuanę. Obecne używanie marihuany zostało wykryte w badaniach moczu. Pozytywny wynik testu moczu wskazuje, że ostatnie spożycie miało miejsce zaledwie kilka dni temu. W przypadku nadmiernego spożycia, wykrycie jest jednak możliwe jeszcze kilka tygodni po ostatnim spożyciu.

Zespół stwierdził, że niektóre obszary hipokampu były mniejsze, gdy dana osoba w danym momencie spożywała konopi. Nie wpłynęło to jednak na migdał. Ani wiek rozpoczęcia konsumpcji, ani częstotliwość konsumpcji nie wydawały się istotne. To, czy dana osoba była kiedykolwiek uzależniona od konopi, również nie miało znaczenia.

Skutek prawdopodobnie znika po zaprzestaniu konsumpcji

Jak należy rozumieć wyniki? Według zespołu badawczego, ich badania sugerują, że obecne używanie konopi indyjskich powoduje, że hipokamp nieco się kurczy. Jednak efekt ten prawdopodobnie zniknie po pewnym czasie, kiedy osoba przestanie konsumować. Więc marihuana nie wydaje się powodować nieodwracalnych zmian w mózgu. Potwierdzałoby to również wyniki wcześniejszych badań, zgodnie z którymi pamięć odzyskuje się podczas abstynencji.

Zdaniem badaczy, choć stwierdzone zmiany są raczej niewielkie, to jednak mogą być znaczące, na przykład dla studentów lub innych osób, którym zależy na dobrej pamięci.

Źródło:

Owens, M. M., Sweet, L. H. & MacKillop, J. (2020). Recent cannabis use is associated with smaller hippocampus volume: High‐resolution segmentation of structural subfields in a large non‐clinical sample. Addiction Biology, e12874. https://doi.org/10.1111/adb.12874.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.