Syntetyczne cannabinoidy mogą powodować zawał serca

Działanie syntetycznych cannabinoidów jest najczęściej o wiele bardziej, wręcz kilkakrotnie silniejsze niż działanie produktów cannabisowych pochodzenia roślinnego. Opisy przypadków nasuwają podejrzenia, że syntetyczne cannabinoidy mogą wywoływać zawał serca.

Zawał serca stanowi niebezpieczne zagrożenie dla życia. Młodzi ludzie z reguły bardzo rzadko zostają dotknięci tym przypadkiem. Spożywanie syntetycznych cannabinoidów jest jednak w stanie zwiększyć ryzyko zawału serca nawet u tej grupy ich konsumentów. W niektórych opisach przypadków z ostatnich lat stwierdzono właśnie taki związek pomiędzy syntetycznymi cannabinoidami a zawałem serca.

Niedawno w jednym artykule zostały opublikowane trzy nowe przypadki. W jednym z nich 26-letni mężczyzna skarżył się na bóle w klatce piersiowej. Badanie lekarskie stwierdziło zamknięcie się naczynia wieńcowego serca. W takim przypadku występuje zagrożenie obumarcia obszarów mięśnia serca, które są zaopatrywane przez dany wieniec sercowy. Zabieg operacyjny zapobiegł jednak tych konsekwencji. Po upływie kilku dni mężczyzna opuścił szpital.

Jak się okazało, mężczyzna przyznał się, że na dwie godziny przed wystąpieniem pierwszych objawów bólu w klatce piersiowej palił on tak zwany „spice”. Spice to mieszanka ziół, która nasycona jest syntetycznymi cannabinoidami i służy do perfumowania pomieszczeń. Czyli w skrócie kadzidełko. Wielu ludzi pali je, aby wywołać efekt haju.

Jednoznaczne stwierdzenie, że syntetyczne cannabinoidy są odpowiedzialne za wystąpienie zawału serca na podstawie opisu przypadku nie jest dopuszczalne, jednak autorzy badania mają pewne podejrzenia co do związku pomiędzy spożywaniem syntetycznych cannabinoidów a wystąpieniem zawału serca.

Wiadomym jest, że cannabis jest w stanie dwukrotnie przyspieszyć bicie serca. Zwiększony puls wiąże się z większym zapotrzebowaniem w tlen. Jeśli u pacjenta już występuje zwężenie naczyń, to przez to zwiększa się też ryzyko wystąpienia dusznicy bolesnej szczególnie, że syntetyczne cannabinoidy działają silniej niż cannabis. Dusznica bolesna to napadowe bóle klatki piersiowej, które są wywoływane z powodu zaburzeń przepływu krwi w naczyniach wieńcowych serca.

Możliwym jest też, że syntetyczne cannabinoidy powodują odklejenie się płytki miażdżycowej. Miażdżyca to osad na ściankach naczyń, z którego tworzą się grudy i mogą się odczepić. Jeśli taka gruda dotrze do serca, to naczynia zostają zatkane i w ten sposób powodują zawał serca.

Opisane mechanizmy to jednak na razie czyste spekulacje. Jednak trzeba wyjść z założenia,że syntetyczne cannabinoidy ze względu na silniejsze działanie niosą za sobą również większe ryzyko dla zdrowia niż haszysz czy marihuana. Badania wskazały, że spożywanie syntetycznych cannabinoidów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania psychoz, ale również z ostrą niewydolnością nerek.

Źródło:
Ul Haq, E., Shafig, A., Khan, A. A., Awan, A. A., Ezad, S., Minteer, W. J. & Omar, B. (2017). (Spice) (Synthetic Marijuana) Induced Acute Myocardial Infarction: A Case Series. Case Reports in Cardiology, 2017, 9252463.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.