Przejdź do sklepu thc-thc.com

Czy większe kieliszki wspomagają picie większej ilości wina?

Taką tezę postanowiono zbadać w eksperymentalnych badaniach (Pechey, R., Couturier, D.-L., Hollands, G. J., Mantzari, E., Zupan, Z., & Marteau, T. M. (2017). Wine glass size and wine sales: a replication study in two bars. BMC Research Notes, 10, 287. i udało się ją częściowo potwierdzić.

Czy większe kieliszki wspomagają picie większej ilości wina?, kanabis.info

Czy goście wypiją więcej wina, jeśli podamy je w większych kieliszkach? Angielscy naukowcy postanowili zbadać tą kwestię i odpowiedzieć na to pytanie przeprowadzając eksperyment. W dwóch barach przez okres kilku miesięcy kazali oni gościom podawać wino w różnej wielkości kieliszkach. Jednakże ilość wina za każdym razem była jednakowa. Na koniec sprawdzono czy w tym czasie nastąpiły jakieś zmiany w sprzedaży wina.

Aby się upewnić, że to rzeczywiście wielkość lampek do wina miały wpływ na ilość jego sprzedaży, a nie inne faktory, zespół badaczy pod przewodnictwem Theresy Marteau wziął pod uwagę rząd innych faktorów zmiennych, jak pora roku, pogoda, czy większe wydarzenia sportowe.

W jednym z tych dwóch barów rzeczywiście zaobserwowano znaczny wzrost spożywania wina związany z wprowadzeniem większych kieliszków. Większe lampki o pojemności 510 mililitrów doprowadziły do wzrostu sprzedaży wina o 10 całe procent w porównaniu tego wyniku z użyciem mniejszych lampek o pojemności 370 mililitrów. W drugim barze wielkość lampek nie miała wpływu na sprzedaż wina.

Ze względu na to, że już wcześniej przeprowadzone badania również wykazały wpływ wielkości kieliszków na ilość sprzedawanego wina, badacze wychodzą z założenia, że wzrost spożywania wina nie jest przypadkowym wynikiem nawet, jeśli jego wzrost został udowodniony tylko w jednym z dwóch barów. Ponadto z innych badań wiadomo, że wielkość używanych naczyń ma również wpływ na spożywanie napojów niealkoholowych.

Naukowcy z tego powodu podejrzewają, że użycie mniejszych szklanek, przynajmniej przy spełnieniu pewnych warunków, może prowadzić do zmniejszenia spożywania alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.