Czy większe kieliszki wspomagają picie większej ilości wina?

Taką tezę postanowiono zbadać w eksperymentalnych badaniach (Pechey, R., Couturier, D.-L., Hollands, G. J., Mantzari, E., Zupan, Z., & Marteau, T. M. (2017). Wine glass size and wine sales: a replication study in two bars. BMC Research Notes, 10, 287. i udało się ją częściowo potwierdzić.

Czy goście wypiją więcej wina, jeśli podamy je w większych kieliszkach? Angielscy naukowcy postanowili zbadać tą kwestię i odpowiedzieć na to pytanie przeprowadzając eksperyment. W dwóch barach przez okres kilku miesięcy kazali oni gościom podawać wino w różnej wielkości kieliszkach. Jednakże ilość wina za każdym razem była jednakowa. Na koniec sprawdzono czy w tym czasie nastąpiły jakieś zmiany w sprzedaży wina.

Aby się upewnić, że to rzeczywiście wielkość lampek do wina miały wpływ na ilość jego sprzedaży, a nie inne faktory, zespół badaczy pod przewodnictwem Theresy Marteau wziął pod uwagę rząd innych faktorów zmiennych, jak pora roku, pogoda, czy większe wydarzenia sportowe.

W jednym z tych dwóch barów rzeczywiście zaobserwowano znaczny wzrost spożywania wina związany z wprowadzeniem większych kieliszków. Większe lampki o pojemności 510 mililitrów doprowadziły do wzrostu sprzedaży wina o 10 całe procent w porównaniu tego wyniku z użyciem mniejszych lampek o pojemności 370 mililitrów. W drugim barze wielkość lampek nie miała wpływu na sprzedaż wina.

Ze względu na to, że już wcześniej przeprowadzone badania również wykazały wpływ wielkości kieliszków na ilość sprzedawanego wina, badacze wychodzą z założenia, że wzrost spożywania wina nie jest przypadkowym wynikiem nawet, jeśli jego wzrost został udowodniony tylko w jednym z dwóch barów. Ponadto z innych badań wiadomo, że wielkość używanych naczyń ma również wpływ na spożywanie napojów niealkoholowych.

Naukowcy z tego powodu podejrzewają, że użycie mniejszych szklanek, przynajmniej przy spełnieniu pewnych warunków, może prowadzić do zmniejszenia spożywania alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.