Tony Allen

Po niezwykle gorącym przyjęciu prekursora etiopskiego jazzu Mulatu Astke z zespołem The Heliocentrics w Polsce, prezentujemy koncert następnej sensacyjnej gwiazdy z Czarnego Lądu.
W kolejnej odsłonie wystąpi Tony Allen – legendarny perkusista, kompozytor i songwriter, współzałożyciel i wieloletni współpracownik orkiestry Fela Kuti`ego.

Allen jest powszechnie uznawany za twórcę afrobeatu i afrofunku, oraz wg Damona Albarna (Blur) i Bryana Eno za „jednego z największych żyjących perkusistów świata”. T.Allen jest oficjalnym ambasadorem czołowego producenta zestawów perkusyjnych firmy Pearl. Tony znany jest przede wszystkim jako podpora kultowego Africa `70, czy rewelacji ostatnich lat The Good, The Bad & The Queen. Ponadto to również współpracownik takich postaci jak Flea z Red Hot Chili Peppers, Salif Keita, Susheela Raman, Charlotte Gainsbourg czy Jimi Tenor.

Tony Allen, kanabis.info

Po śmierci Fela Kuti`ego Allen kontynuował i udoskonalał jedyny w swoim rodzaju styl łączący funkowy groove i dub z polirytmiczną etniczną muzykę Joruba, stając się wspólnie Jamesem Brownem, Curtisem Mayfield`em i George`m Clintonem jedną z najbardziej wpływowych postaci czarnej muzyki.

Twórczość Allena to kamienie milowe w ewolucji muzyki z Czarnego Lądu zaś koncerty orkiestry Tony to prawdziwa funkowa petarda!

W Polsce po raz pierwszy Allen wystąpi z własną 10osobową afro-funkowa orkiestrą promując swój najnowszy album „Secret Agent” wydany przez World Circuit – odkrywców m.in. Buena Vista Social Club oraz innych tuzów muzyki World. Po koncercie zapraszamy na niezwykłe afterparty do klubu Powiększenie, dowodzone przez Burn Reynoldsa.

„To jeden z najważniejszych perkusistów wszechczasów. Unikalny beat jaki przedstawił światu to jeden najwspanialszych rytmów i melodii jakie świat kiedykolwiek otrzymał” Flea (Red Hot Chili Peppers)

„Tony gra jak czterech perkusistów naraz, bez Tonego nie byloby Afrobeatu!” Fela Kuti

TONY ALLEN pełna biografia

Tony Oladipo Allen (ur. 12 sierpnia 1940 w Lagos w Nigerii) jest nigeryjskim perkusistą, kompozytorem i autorem tekstów, obecnie mieszka i pracuje w Paryżu. Tony Allen to muzyk-samouk, zaczął grać na perkusji w wieku osiemnastu lat, pracując jako inżynier dźwięku w nigeryjskim radio. Młody Allen był pod mocnym wpływem tradycyjnej muzyki JuJu i Yoruba, jaką słuchał jego ojciec. Allen zaczął także intensywnie słuchać rewolucyjnego perkusisty z Ghany Guy Warren’a. Ten wypracował swój charakterystyczny styl grania w oparciu o plemienne bębny mieszane z bop’em, który zafascynował min Dizzy Gillespie, Charlie Parker’a, Thelonious Monk’a czy Max Roach’a.

Pierwsze zawodowy angaż Tony’ego to zespół Cool Cats, założony przez ” Sir” Victora Olaiya. Allen później grał z Agu Morris, The Heatwaves , The Nigerian Messengers oraz z The Melody Makers. Prawdziwy przełom w karierze nastąpił w 1964 r., kiedy T. Allena wypatrzył Fela Kuti i zaprosił do swojego pierwszego zespołu Koola Lobitos, nie mogąc wyjść z podziwu dla jego talentuW 1969 roku, po burzliwej i edukacyjnej wycieczce do USA, Fela i niedawno przemianowany na Africa ’70 zespół zasłuchany w amerykańskim jazzie i Jamesie Brownie wypracował nowy , nieznany wcześniej styl, w którym mieszali ciężki groove z soulem oraz etniczną afrykańską muzyką, podlewając wszystką nutą psychodelii.

T.Allen nagrał ponad 30 albumów z Fela i Africa ‘70, prawdopodobnie najlepszych w historii Feli. Jednak pod koniec 1970 w zespole konflikt zaczął narastać, spowodowany głównie wysokością honorariów i tantiem jakie otrzymywali poszczególni członkowie zespołu. Fela w końcu ustąpił i wspomógł T.Allena w jego solowych albumach , nagrywając wspólnie Jealousy (’75), Progress (‘77), No Accommodation For Lagos (’79). Mimo to w roku 1979, T. Allen zdecydował się opuścić Africa ’70 zabierając ze sobą wielu członków. Głównym powodem był konflikt pomiędzy Fela a pozostałymi członkami zespołu, którzy czuli się lekceważeni jak i „muzyczne ” wypalenie, więc Tony odszedł, poszukując dalej inspiracji, by rozwijać swój niepowtarzalny styl, Afrobeat.

Allen założył własną grupę, nagrywając jedne z najlepszych albumów w historii muzyki afrykańskiej No Discrimination w 1980. W 1984 roku T.Allen przenosi się do Londynu a później do Paryża nagrywając min z z King Sunny, Ade, Ray Lema i Manu Dibango. Kolejny album N.E.P.A. nagrywa w 1985 roku. Allen wciąż rozwija i udoskonala swój własny styl , mieszając tradycyjną muzykę afrykańską z electro, dub, soulem i hip-hop’em
W tym czasie dużo koncertuje i nagrywa z innymi znakomitymi muzykami min: z Susheela Raman album „Love Trap” z Sébastien Tellier’em album „Politics”, z Charlotte Gainsbourg album „5:55”. Pracuje także z duetem Air oraz z Jarvisem Cocker’em (Pulp). Wydaje także kolejne znakomite płyty min: „Eager Hands & Restless Feet” oraz „Homecooking”

Kolejny przełom nastąpił w 2006 roku gdy wspólnie z Damone Albarnem (Blur) oraz Paul Simonon’em oraz Simon Tongo utworzyli genialny zespół The Goods, The Bad and The Queen. Na fali Tony nagrywa swój kolejny genialny album , tym razem w Nigerii „Lagos No Shaking”, 2006. Remixy tego albumu jak i innych utworów T.Allena (min Hypnotic Brass Ensemble, Moritz Von Oswald, Carl Craig) wydaje D.Albarn w swojej wytwórni Honest Jon’s. W 2009 Tony wydaje swój kolejny album ” Secret Agent” dla prestiżowej wytwórni World Circut (wydawcy min Buena Vista Social Club) oraz nagrywa wspólnie z Jimi Tenorem kolejną edycję niezwykle prestiżowej serii Inspiration / Information dla wytwórni Strut (część !K7)

Najlepiej muzykę Tony Allena podsumowuje największy fan jego talentu Damon Albarn , który wspólnie z Blur oddał mu hołd w utworze „Music is My Radar” śpiewając… „Tony Allen got me dancing.”

reggaenet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.