Wszystko na Temat Fenotypów i Genotypów

Czy zadawałeś sobie kiedykolwiek pytanie co sprawia, że Twoja ulubiona odmiana marihuany posiada tak wyjątkowe cechy, jak na przykład jej złożony aromat oraz smak czy też wyjątkowe działanie psychoaktywne? A może przytrafiła Ci się taka sytuacja, że z jednego opakowania z nasionami wyrosły dwie całkowicie różne rośliny?

Wszystko to ma związek z genami. W tym artykule rzucimy okiem na genotypy oraz fenotypy rośliny marihuany. Te dwa kluczowe słowa często pojawiają się w artykułach na temat uprawy, jednak niemalże w ogóle nie są one wyjaśnione. Przede wszystkim „fenotyp” jest często używanym słowem, o którego znaczeniu niemalże nikt nie wie, co ono właściwie oznacza.

Czym są Fenotypy i Genotypy?
Wszystkie żyjące organizmy mają fenotypy oraz genotypy.

Fenotypy można najlepiej opisać jako widoczne cechy organizmu, Genotyp natomiast to genetyczna konstytucja, która jest odpowiedzialna za powstanie tych cech u danego organizmu.

U ludzi fenotypy zawierają kolor włosów, oczu czy skóry. Nasz genotyp to nic innego jak geny zawarte w naszym DNA, które prowadzą do tego, że wykazujemy specyficzne cechy.

Fenotypy i genotypy u roślin działają dokładnie w ten sam sposób.
Fenotypy rośliny cannabisu, mogą, na przykład, obejmować strukturę, wygląd oraz zapach, podczas gdy genotyp dotyczy genów, które są zawarte w specyficznym DNA tej rośliny, które są odpowiedzialne za te cechy.

Gregor Johann Mendel często jest uznawany za pra-ojca nauki o genetyce i jest brany pod uwagę, gdy trwa dyskusja na temat fenotypów oraz genotypów. Mendel prowadził swoje prace badawcze na 7 cechach roślin grochu: ich wysokości, kształcie powłoki oraz jej kolorze, kształcie nasion oraz ich kolorze, jak i pozycji oraz kolorze kwiatów.

W momencie, gdy swoje rośliny ze sobą skrzyżował, Mendel odkrył, że pierwsza generacja krzyżówki zielonego oraz żółtego groszku była cała żółta, podczas gdy druga generacja roślin zawierała też zielone rośliny w stosunku 1:3.

Aby to wyjaśnić, Mendel wydedukował dwa pojęcia „allel recesywny” oraz „allel dominujący”, za pomocą których wyjaśniał wstępowanie danych cech (jak na przykład w przypadku zielonych i żółtych groszków). W roku 1866 opublikował on wyniki swoich badań i wyjaśnił, że niewidzialne czynniki, które dzisiaj nazywamy genami, są odpowiedzialne za powstanie tych cech.

Praca Mendela niestety nie otrzymała uznania aż do XX wieku, gdy ostatecznie Erich von Tschermak, Hugo de Vries, Carl Correns i William Jasper Spillman jako pierwsi potwierdzili jego dokonania.

Rośliny cannabisu przejmują cechy od swoich matek oraz ojców, w gruncie rzeczy jak i my ludzie. Może zdarzyć się tak, że człowiek może mieć dwóch różnych bliźniaków (zarówno fizycznie jak i psychicznie) i tak samo może stać się u roślin cannabisu.

W jaki sposób możemy rozpoznać fenotypy oraz genotypy cannabisu?
Oto przykład dla fenotypów oraz genotypów roślin cannabisu.

W liście skierowanym do gazety High Times pewien czytelnik o imieniu Mayhem opisuje następujący scenariusz:

[Moje rośliny] są wszystkie drugiej generacji i pochodzą od jednej rośliny, którą hodowałem rok temu i która urodziła łącznie około 50 nasion. Z tych 50 nasion posiałem 25 i teraz mam 15 dojrzałych roślin, 10 z nich wyglądają jak indici a 5 raczej są sativami.

Jedna roślina wyprodukowała wszystkie nasiona, które teraz hoduję, ale definitywnie mam do czynienia z dwoma przeróżnymi roślinami, jeśli chodzi o wielkość, zapach oraz wzrost. Różnica w wielkości ponadto jest bardzo podejrzana, ponieważ moje rośliny, które są podobne do indici, mają wszystkie około 150-180cm i są krzaczaste a moje sativy mają wszystkie 240 do 300cm.

Największą zagadką przy tym jest to, w jaki sposób udało mi się otrzymać różnie wyglądające i pachnące rośliny z nasion, które sam wyprodukowałem?

To, z czym ma do czynienia Mayhem to czysty przykład genetycznej różnorodności. Użył on nasion od tej samej rośliny i za jednym razem wyhodował dwa różne fenotypy.

Dlaczego fenotypy oraz genotypy są tak ważnie dla growerów?
Profesjonalni growerzy manipulują fenotypy oraz genotypy danej odmiany, aby móc stworzyć nowe, niepowtarzalne odmiany o wyjątkowych cechach.
Na przykład growerzy często krzyżują indici z sativami, aby stworzyć odmiany, które w dosyć krótkim czasie wyprodukują dużą ilość mocnego zioła, czyli typowo dla odmian indici, ale będą miały silne, unoszące i psychicznie kreatywne, czyli typowe dla odmian sativy.

Alternatywnie niektórzy growerzy mają na celu użycie konkretnej struktury czy też fizycznej budowy danej rośliny, aby stworzyć odmianę pasującą do danego środowiska uprawy. Na przykład wiele seedbanków oferuje dzisiaj odmiany, które wywołują high typowy dla sativy, ale rosną jak rośliny gatunku indici, czyli małe, ale obszerne, aby dopasować je do uprawy wewnątrz pomieszczeń.

Ostatnim powodem krzyżowania ze sobą odmian jest ich chemiczny skład. Medyczne seedbanki hodują odmiany bogate w CBD z odmianami bogatymi w THC, aby stworzyć pożądane efekty lecznicze.

Dzięki znajomości cech Twoich roślin i, przed wszystkim, ich genów, które nadają Twoim roślinom ich charakterystyczne cechy, możesz eksperymentować i krzyżować ze sobą różne odmiany i dzięki temu kreować nowe z niespotykanymi cechami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.