Cannabis przy leczeniu choroby Crohna

Choroba Crohn to przewlekło-zapalna choroba jelit, której przebieg jest napadowy. Powody powstania tej choroby nie są jednoznacznie znane, dlatego nie może ona być leczona przyczynowo, a jedynie symptomatycznie.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 10.000 osób chorujących na tę przypadłość i ich liczba od początku XIX wieku stale wzrasta. Choroba ta występuje najczęściej u młodych ludzi pomiędzy 15. a 35. rokiem życia.

Ta przewlekła choroba jelit w Stanach Zjednoczonych jest już leczona za pomocą preparatów cannabisowych. Oprócz środków przeciwbólowych oraz rozkurczających przy terapii ważne jest przede wszystkim zagłuszenie stanów zapalnych. Tutaj szczególnie przydatne okazują się właśnie przeciwzapalne właściwości niektórych Cannabiniodów.

Liczne aktualne badania, podajemy tutaj trzy przykłady z Austrii, Szwajcarii oraz Izraela, potwierdzają te tezy. Już w 2011 roku izraelscy naukowcy z Meir Medical Center opublikowali w jednym z fachowych czasopism medycznych pierwszy raport na temat używania cannabisu przez pacjentów chorujących na chorobę Crohna.

„Z 30 ankietowanych chorujących osób wszystkie podały, że używanie cannabisu ma pozytywne oddziaływanie na intensywność ich choroby. Indeks, przy pomocy którego można zmierzyć intensywność choroby Crohna, tak zwany Harvey-Bradshaw-Index, jest redukuje się poprzez użytek cannabisu z średnio 14 na 7. Częstotliwość wypróżnienia zmniejszyła się z codziennych ośmiu do pięciu razy.

Konieczność przyjmowania innych leków została drastycznie zredukowana, w tym liczba pacjentów, która używała leków z kortyzolem zmalała z 26 do 4. Podczas gdy przez 9 lat zanim zaczęto używać cannabis przeprowadzono 19 operacji na 15 pacjentach, to po 3 latach od rozpoczęcia terapii cannabisowej liczba ta wynosiła tylko 2 pacjentów, u których niezbędna była operacja.” (Źródło: Dr. Franjo Grotenhermen: Behandlung des Morbus Crohn mit Cannabis).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Komentarz do “Cannabis przy leczeniu choroby Crohna”


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.