E-Papierosy o Słodkim Aromacie Mogą Wspomóc Waporyzację Wśród Młodych Ludzi

E-papierosy o smaku owocowym lub cukierkowym mogą przyczynić się do tego, że waporyzacja stanie się nawykiem wśród młodych ludzi. Jest to wynik powtórnej ankiety ze Stanów Zjednoczonych.

Coraz mniej młodych ludzi pali tytoń. Istnieje jednak rosnąca tendencja do wypróbowywania e-papierosów. E-papierosy nie wydzielają dymu, lecz odparowują ciecz zwaną liquidem.

Liquidy są zwykle mieszane z substancjami aromatyzującymi. Badania z USA wykazały, że waporyzacja, czyli palenie liquidu, coraz częściej staje się powszechne wśród młodych ludzi, jeśli preferują oni owocowe lub słodkie aromaty.

Adam Leventhal i jego zespół przeprowadzili powtórną ankietę wśród 478 amerykańskich studentów, którzy korzystali z e-papierosów. Na początku badania mieli średnio 16 lat. Ankiety kontrolne były przeprowadzane co sześć miesięcy.

Dłuższe i Bardziej Intensywne Korzystanie z E-Papierosów

64 procent młodych ludzi, którzy woleli owocowe lub słodkie smaki, sześć miesięcy później nadal spożywało e-papierosy. Dotyczyło to jednak tylko 43 procent młodych ludzi, którzy eksperymentowali z bardziej „tradycyjnymi” smakami, takimi jak smak tytoniu, mentol czy mięta.

Młodzież preferująca smaki owocowe czy słodycze również wydaje się intensywniej używać e-papierosów. Kiedy używają e-papierosów, korzystają z nich częściej niż nastolatki, które preferują „tradycyjne” smaki.

Według zespołu badawczego jest to problematyczne, ponieważ e-papierosy mogą się przegrzewać podczas intensywnego użytkowania. Bardziej prawdopodobne jest, że doprowadzi to do uwolnienia szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd.

Mózg Nastolatka Szczególnie Reaguje Na Słodycze

W prawdzie badanie nie może udowodnić, że niektóre substancje aromatyczne rzeczywiście mają przyczynowy wpływ na waporyzację. Wiadomo jednak, że mózgi młodych ludzi szczególnie silnie reagują na słodycze.

Badania dostarczyłyby również dowodów na to, że niektóre substancje aromatyczne obniżają poziom pH. Sprzyjałoby to absorpcji nikotyny, a tym samym ryzyku uzależnienia od niej.

Oprócz ryzyka uzależnienia od nikotyny, istnieją dalsze dowody na to, że e-papierosy mają szkodliwe skutki i mogą skłonić młodzież do przejścia na zwykłe papierosy.

Źródła:

University of Southern California https://news.usc.edu/162360/flavored-e-cigs-teen-vaping-usc-study-addiction-science/ (28.10.2019)

Leventhal, A. M., Goldenson, N. I., Cho, J., Kirkpatrick, M. G., McConnell, R. S., Stone, M. D., Pang, R. D., Audrain-McGovern, J. & Barrington-Trimis, J. L. (2019). Flavored E-cigarette Use and Progression of Vaping in Adolescents. Pediatrics, 144(5), e20190789.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.