W USA opublikowano wyniki pierwszego badania dotyczącego e-papierosów. Zgodnie z tym, waporyzacja zdaje się powodować choroby układu oddechowego, podobnie jak palenie tytoniu.
Jednakże, palenie tytoniu jest nadal uważane za większe ryzyko. Podczas konsumpcji e-papierosów wdychasz delikatną mgiełkę, a nie palisz. Dlatego mówimy o parowaniu a nie o paleniu. Już wcześniejsze badania wskazują, że wdychane opary e-papierosów uszkadzają drogi oddechowe.
Pierwsze badanie z USA potwierdza obecnie, że e-papierosy zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego. W szczególności skupiono się na przewlekłym zapaleniu oskrzeli, astmie, rozedmie i POChP. POChP obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli, które powoduje stan zapalny i zwężenie dróg oddechowych, oraz rozedmę, która charakteryzuje się niszczeniem tkanki płucnej.
Badanie dostarcza bardziej wiarygodnych wyników
Dwóch badaczy z USA przeanalizowało dane z dużego badania populacji obejmującego ponad 32 000 osób. W latach 2013-2016 uczestnicy zostali trzykrotnie przebadani pod kątem ich zachowań konsumpcyjnych i chorób układu oddechowego.
Zaletą badań długoterminowych jest to, że w przeciwieństwie do badań jednorazowych, rejestrują one choroby, które występują na nowo. Tak więc w badaniu nad e-papierosami uwzględniono tylko te osoby, u których w czasie pierwszego badania nie wystąpiła jeszcze choroba układu oddechowego. Następnie zbadano, ile osób ze spożyciem e-papierosów i tytoniu lub bez nich zachorowało po raz pierwszy.
Najwyższe ryzyko w przypadku łączonej konsumpcji tytoniu i e-papierosów
Dwaj badacze, Dharma Bhatta i Stanton Glantz, byli w stanie udowodnić, że konsumpcja e-papierosów jest związana z 1,3-krotnie większym ryzykiem chorób układu oddechowego. Jednakże, palenie tytoniu nadal może być uważane za większe ryzyko.
Palacze mieli 2,6-krotnie większe ryzyko zachorowania w powtórnym badaniu. Wyniki sugerują więc, że przejście z palenia tytoniu na e-papierosy zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego. Ale rzeczywistość była inna.
Wynika to z faktu, że większość palaczy nie przechodziła z palenia jednej substancji na drugą, ale dodatkowo paliła e-papierosy. Zgodnie z wynikami, łączone używanie konwencjonalnych papierosów i e-papierosów wiąże się z ponad 3-krotnie wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego. Łączona konsumpcja jest zatem bardziej szkodliwa niż w przypadku palenia tylko e-papierosów lub tylko tradycyjnych papierosów.
Źródło:
Pressemitteilung University of Californa San Francisco (16.12.2019)
Bhatta, D. N. & Glantz, S. A. (2019). Association of E-Cigarette Use With Respiratory Disease Among Adults: A Longitudinal Analyses. American Journal of Preventive Medecin, https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(19)30391-5/fulltext.