Krytyka Planowanego Przez Unię Europejską Ograniczenia Zawartości THC

Nowo zaproponowany „bezpieczny” limit THC dla żywności z konopi i CBD w UE eksperci uważają za niedopuszczalny, niepotrzebnie niski i niepoparty naukowo.

W 2015 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustalił, że maksymalna dzienna dawka THC w żywności nie powinna przekraczać 1 μg (mikrograma) na kilogram masy ciała. Chociaż różne państwa członkowskie UE naciskają obecnie na zmianę klasyfikacji, a w niektórych przypadkach żądają nowych maksymalnych poziomów do 7,5 mg/kg (ppm) dla oleju z nasion konopi, w opinii Europejskiego Stowarzyszenia Konopi Przemysłowych (European Industrial Hemp Association – EIHA) żądania te nie idą wystarczająco daleko.

Stowarzyszenie proponuje na przykład podniesienie maksymalnej dopuszczalnej zawartości THC w oleju z nasion konopi – który jest pozyskiwany z nasion i kwiatów rośliny konopi włóknistych – do 20 mg/kg.

Krytyka Ze Strony EIHA

Obecne limity EFSA są niezwykle niskie i przestarzałe, mówi EIHA. Stowarzyszenie firm z branży przetwórstwa konopi reprezentuje wspólne interesy plantatorów konopi przemysłowych oraz przemysłowych przetwórców konopi na szczeblu krajowym i europejskim oraz domaga się przyjęcia naukowo uzasadnionego podejścia do określania dopuszczalnej zawartości THC w żywności. Chociaż wniosek dotyczący jednolitych i wiążących wartości granicznych w całej Europie jest mile widziany, nie idzie on wystarczająco daleko.

EIHA do końca roku planuje przeprowadzić własne badania z udziałem 200 osób, aby zebrać dowody na podniesienie maksymalnej zawartości THC w żywności. Ma to na celu głównie udowodnienie, że nawet wyższa wartość graniczna nie będzie miała negatywnego wpływu na bezpieczeństwo produktów takich jak olej z nasion konopi.

Żywność pochodząca z rośliny konopi naturalnie zawiera śladowe ilości psychoaktywnego kannabinoidu THC. Jednak jego stężenie jest tak niskie, że nie wywołuje ono działania psychoaktywnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.