Terpen Pinen – Więcej Niż Tylko Aromat

Terpeny, takie jak pinen, są związkami aromatycznymi wytwarzanymi w trychomach rośliny konopi. Pinen jest terpenem, który jest bardzo powszechny w konopiach indyjskich i pachnie jak las sosnowy bądź też sama sosna. Jest to jeden z najlepiej zbadanych terpenów, który przyczynia się nie tylko do smaku, ale i do wrażeń związanych z daną odmianą marihuany. Jest szczególnie znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Ponadto, poprawia uwagę i pamięć.

Uważa się, że rośliny rozwinęły terpeny jako ochrona przed roślinożercami i jako obrona przed pasożytami. Poza konopiami indyjskimi, pinen występuje również w wielu innych roślinach, np. w skórce pomarańczy, igłach sosnowych, rozmarynie, koprze, bazylii, drzewach iglastych i pietruszce.

Terpeny najlepiej ekstrahować przez destylację z parą wodną lub hydrodyspozycję. Wymaga to odrobiny wiedzy i odpowiedniego sprzętu, ponieważ terpeny można łatwo uszkodzić i są one szczególnie wrażliwe na zmiany ciśnienia lub temperatury.

Pinen jest monoterpenem występującym w przyrodzie w dwóch cząsteczkach o tym samym wzorze chemicznym, ale innej strukturze. Te dwa warianty są znane jako alfa pinen i beta pinen. Oba mają podobny efekt, ale najczęściej występującym jest alfa-pinen, który znajduje się w sośnie i innych drzewach iglastych, szałwii, bylicy, eukaliptusie, rozmarynie, tymianku, bergamotce i oliwie z oliwek. W naturze pinen jest bardzo powszechny i jest szeroko stosowany w perfumach, kosmetykach i środkach czyszczących.

Jeśli lubisz waporyzować i chcesz cieszyć się jego aromatem i właściwościami leczniczymi, powinieneś zwrócić uwagę na temperaturę, w której waporyzujesz konopie. Każdy terpen lub kannabinoid ma określoną temperaturę wrzenia. Oznacza to, że marihuana musi osiągnąć określoną temperaturę, zanim odpowiedni terpen zamieni się w parę.

Temperatura wrzenia α-pinenu wynosi 155-156°C. W wyższej temperaturze ulega on zniszczeniu i nie ma z niego korzyści.

Korzyści Lecznicze Pinenu

Jak już wspomniano, pinen, podobnie jak wiele innych terpenów, oferuje liczne korzyści lecznicze.

Najważniejsze z dotychczas przebadanych to:

  • przeciwzapalne
  • antybakteryjne
  • gastroprotekcyjne
  • przeciwutleniające
  • rozszerza drogi oddechowe
  • poprawia wydajność pamięci
  • sprawia, że umysł jest przytomny i jasny
  • przynosi ulgę w bólu

Pinen a Działanie Danej Odmiany

Pinen, o dziwo, może pomóc w określeniu, jak odczuwany jest haj i jak silny jest dany szczep. Z tego powodu pinen i inne terpeny są dla wielu użytkowników marihuany równie ważne jak ilość obecnych w niej kannabinoidów. Pinen potrafi w szczególności utrzymać otwarty umysł, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego odmiany o wysokiej zawartości pinenów są często stosowane przy stwardnieniu rozsianym, zapaleniu stawów czy chorobie Crohna. Uważa się również, że poprawia on stany lękowe i wzmacnia działanie przeciwbólowe niektórych odmian.

W 2011 roku Dr. Ethan Russo opublikował w British Journal of Pharmacology pracę badawczą zatytułowaną „Taming THC: Potential Cannabis Synergy and Phytocannabinoid Terpenoid Entourage Effects“, sugerując, że pinen i inne terpeny są w stanie uzupełniać kannabinoidy w celu uzyskania unikalnych i interesujących efektów terapeutycznych.

Zgodnie z efektem entourage, istnieje wzmocnienie i zwiększenie korzystnych właściwości różnych związków konopi, takich jak CBD, THC, flawonoidów lub terpenów, gdy są one połączone i wspólnie działają w organizmie. Badanie z 2018 roku opublikowane w czasopiśmie Chemotherapy wykazało, że alfa-pinen może być skuteczny w leczeniu raka prostaty u myszy.

Japońscy lekarze i naukowcy uważają, że spacer po lesie pełnym sosen i innych gatunków drzew może mieć relaksujący wpływ na ciało i umysł. Ponadto International Journal of Environmental Research and Public Health opublikował w 2017 roku kompleksowy przegląd istniejących badań. Przegląd wykazał, że spacery po lesie obniżają ciśnienie krwi i tętno, a także mają potencjał do zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Tak więc pinen, wraz z wieloma innymi terpenami występującymi w lasach, może mieć pośredni wpływ terapeutyczny na stany lękowe. Konieczne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć, czy i jak pinen może bezpośrednio wpływać na lęk.

Które Odmiany Konopi Indyjskich Zawierają Szczególnie Dużo Pinenu?

Jack Herer od Sensi Seeds

Jest to odmiana, która produkuje mnóstwo żywicy, pokrywającej nawet liście i łodygi. Jej działanie wywołuje poczucie lekkości, przez co konsument czuje się, jakby fruwał w powietrzu.

Mokums Tulip od Dutch Passion

Ta odmiana również wytwarza dużą ilość żywicy, a ponadto wykazuje ogromny wzrost oraz ponadprzeciętne plony. Jej profil terpenowy jest bardzo złożony i zawiera, między innymi pinen.

Chem OG od Female Seeds

Dym tej odmiany jest łagodny, a zarazem intensywny i łączący w sobie wiele aromatów, między innymi smak pinii, cytryny oraz nut drzew. Jej działanie jest intensywne i długo utrzymujące się. Łączy w sobie pobudzający i wesoły high z uspokajającym efektem indici.

North Thunderfuck od Royal Queen Seeds

Ta odmiana wywołuje high, który zaczyna się bardzo powoli, ale bardzo ciężko uderza. Jej kształt wzrostu przypomina choinkę, a aromat jest ziemisty z wieloma nutami sosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.