Pandemia a Korzystanie z Mediów

Wzrost Problematycznego Wykorzystania Mediów w Pandemii Koronawirusa

Gry komputerowe i media społecznościowe są popularną rozrywką. Jednak w następstwie pandemii koronawirusa i częstych lockdownów, korzystanie z mediów wśród dzieci i młodzieży przybrało patologiczne formy.

Zamknięto szkoły, ograniczono kontakty społeczne. Podczas pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa kazano nam wszystkim zostać w domach. Jak pokazuje ostatnie badanie przeprowadzone przez DAK-Gesundheit, uczniowie w tym czasie byli bardziej aktywni na portalach społecznościowych lub spędzali ten czas grając w gry komputerowe.

Wraz ze złagodzeniem ograniczeń korzystanie z mediów miało tendencję spadkową, ale nie wróciło do poziomu sprzed pandemii. Niektórzy uczniowie rozwinęli ekstremalne wzorce użytkowania. Według reprezentatywnych badań DAK odsetek młodych ludzi z patologicznym używaniem gier wideo wzrósł z 2,7 do 4,1 procent. Jest to wzrost o 52 procent. Odsetek dzieci i nastolatków, których korzystanie z mediów społecznościowych zostało zaklasyfikowane jako patologiczne, wzrósł z 3,2 do 4,6 procent.

„Wzrost uzależnienia od mediów wynika głównie z rosnącej liczby patologicznych użytkowników wśród chłopców” – mówi prowadzący badanie Rainer Thomasius z niemieckiego Centrum Uzależnień Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Centrum Medycznym Hamburg-Eppendorf. Zarówno w patologicznym korzystaniu z gier wideo, jak i mediów społecznościowych dominują chłopcy.

Uzależnienie Od Mediów Idzie w Parze z Dłuższymi Okresami Korzystania z Nich

Według badań, wzrost uzależnienia od mediów jest ściśle związany z dłuższymi okresami korzystania z nich. Średni czas poświęcony na gry wideo w dni powszednie wzrósł o 31 procent w porównaniu z okresem przed pandemią. Przedtem było to 83 minuty dziennie, podczas lockdownu 132 minuty. Korzystanie z sieci społecznościowych wzrosło o 20 procent. Jednak wyniki badań pokazują również, że mimo wszystko tylko niewielka grupa dzieci i młodzieży rozwija patologiczne wzorce używania.

Thomas Fischbach, prezes Stowarzyszenia Zawodowego Pediatrów i Lekarzy Młodzieży, wyjaśnia: „Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którzy już wcześniej ryzykownie korzystali z mediów, lockdown był znaczącym czynnikiem ryzyka zdrowotnego, który praktycznie katalizował przejście do patologicznego korzystania z mediów.”

Kryteria Uzależnienia Od Mediów

O patologicznym używaniu mediów mówimy, jeśli w ciągu 12 miesięcy spełnione są trzy kryteria:

  1. osoby dotknięte chorobą tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, np. są online znacznie dłużej niż planowały lub grają w gry dłużej niż zamierzały,
  2. zaniedbują większość innych czynności,
  3. kontynuują konsumpcję mediów pomimo negatywnych konsekwencji. Mówimy wtedy również o uzależnieniu od internetu czy gier wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.