Ponad 300 mutacji spowodowanych paleniem

Palenie powoduje raka, ponieważ skład papierosa niszczy genetykę naszych komórek. Po raz pierwszy udało się odkryć, w jakim stopniu dym tytoniowy powoduje mutacje w naszym organizmie.

ponad-300-mutacji-spowodowanych-paleniem-1

Szkody powstające w naszym DNA nazywamy mutacjami. Zaliczamy do nich takie, które nasz organizm powoduje sam i takie, których powodem są zewnętrzne faktory. Dym tytoniowy to jedyny powód powstawania nowotworu, któremu można zapobiec. W nim znajduje się około 60 różnych substancji, które wywołują minimum 17 różnych rodzajów nowotworów.

Naukowcom po raz pierwszy udało się ustalić związek między ilością spalonych dziennie papierosów i ilością mutacji. Ci, którzy przez rok palą paczkę papierosów dziennie, wytwarzają sobie po 150 mutacji w jednej komórce płucnej. Skutki palenia są jednak widoczne też w innych częściach ciała. Przez regularne palenie powstaje ponad 300 mutacji.

Najczęściej występują one w organach, które podczas palenia są bezpośrednio narażone na kontakt z dymem tytoniowym, ale i też w wątrobie czy pęcherzu moczowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.