USA: codzienne zażywanie cannabisu nie prowadzi do zmian w mózgu

Jedno z nowych kontrolowanych badań, które zajęło się zbadaniem skutków cannabisu na mózg ludzi dorosłych oraz młodzieży doszła do rezultatu, że nawet codzienne zażywanie cannabisu nie powoduje żadnych strukturalnych zmian w mózgu tych osób.

Te aktualne dane, które zostały opublikowane w The Journal of Neuroscience są na tyle znaczące, o ile biorą one pod uwagę większą ilość zmiennych, które obalają raporty z wcześniejszych badań. Te mówią o anomaliach wielkości i objętości niektórych obszarów w mózgach konsumentów cannabisu.

Najprawdopodobniej zapomniano we wcześniejszych badaniach naukowych o wzięciu pod uwagę jednego bardzo ważnego faktora jakim jest oddziaływanie spożywania alkoholu. Aby wykonać te badania naukowcy porównali ze sobą wyniki badań rezonansu magnetycznego 29 dorosłych konsumentów i 29 nie konsumentów oraz 50 młodych konsumentów z 50 młodocianymi abstynentami.

Do badanych regionów mózgu zalicz się hipokamp, ciało migdałowate, jądro półleżące oraz móżdżek. Badania nie wykazywały w połączeniu ze statystycznymi analizami żadnych różnic w tych regionach mózgu pomiędzy dwoma grupami.

Problemem przy takich badaniach jest to, że nie ma możliwości odróżnienia pomiędzy korelacją a kauzalnością. Podczas gdy te nowe badania wykazują swoje własne kauzalne ograniczenia (jak na przykład oddziaływania socjoekonomicznego statusu uczestników jak i również ich wcześniejsza historia konsumpcji cannabisu), to w tym samym czasie porządkuje ona grupy według zewnętrznych danych zmiennych, jak wiek, płeć oraz spożywanie alkoholu.

Zaskakujące jest to, że tylko nieliczne z wcześniejszych badań brały pod uwagę inne rodzaje spożywania substancji, w szczególności alkoholu, który jak wiadomo niszczy struktury w mózgu i tym samym może mieć wpływ na spostrzegawczość.

Wniosek jest taki, że w pierwszej kolejności musi się poprawić sposób przeprowadzania badań naukowych, aby tym samym cannabis dostał lepszą szansę na akceptację. Niedawno pojawiły się nowe wyniki badań, które wykazały, że nie istnieje żaden związek pomiędzy cannabisem a zmniejszeniem funkcji płuc. Na koniec Akademia Pediatryczna zażądała nową klasyfikację konsumpcji cannabisu w amerykańskim prawie.

Pozostaje mieć nadzieję, że poprawa pracy naukowej doprowadzi również do poprawy prawa o lekach konopnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

2 komentarze “USA: codzienne zażywanie cannabisu nie prowadzi do zmian w mózgu”


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.