Co robi się z korzeni rośliny konopi?

Roślina cannabisu znana jest głównie jako narkotyk, ale i też jako roślina lecznicza czy też włóknista. Niemalże wszystkie części tej rośliny można wykorzystać w pożyteczny sposób. Wysuszone pąki wykorzystujemy w medycynie, albo palimy dla relaksu w wolnym czasie. Z liści można zrobić pyszną herbatę albo użyć ich zamiast tytoniu. W łykowatych częściach konopi znajdziemy włókna do produkcji tkanin. Pozostaje więc tylko korzeń. Oczywiście można go wyrzucić do kompostownika i w ten sposób jeszcze raz wykorzystać do użyźnienia gleby. Ale wyda nam się to absurdalne, jeśli poznamy inne możliwości wykorzystania korzenia konopi.

Szczególnie interesującym aspektem jest oczywiście medyczne wykorzystanie korzenia. W dzisiejszych czasach szczególnie skupiamy się na pąkach konopi, ale odkrywane są siły uzdrawiające również korzeni. Pierwsze wskazówki o medycznym wykorzystaniu korzeni konopi znajdują się w Shennong pên Ts’ao ching, jednej z najstarszych chińskich książek o medycynie. Są tam wzmianki o medycznym wykorzystaniu korzeni konopi jako środka przeciwbólowego z roku 2700 p.n.e. Suszono je i mielono w proszek, po czym mieszano wraz z sokiem rośliny, aż powstała maść, którą wykorzystywano do łagodzenia bólu po operacjach albo złamaniu kości.

Gotowane z nich herbatki albo wyciskany z nich sok podawany był jako środek na zatamowanie krwawienia albo jako środek moczopędny. Jeszcze do XX wieku gotowane korzenie konopi były podawane przy nietrzymaniu moczu, stanach zapalnych czy chorobach wenerycznych. Ponadto leczono nimi gorączkę, jak i choroby żołądkowe oraz jelitowe.

Jak można się spodziewać, również w korzeniu konopi znajdują się cannabinoidy, między innymi THC i CBD. Jednak w małych koncentracjach. Większym zainteresowaniem cieszą się tutaj inne składniki. Do takich należą terpeny, które odkrywają ważną rolę w medycynie. Terpen Friedelin ma działanie ochraniające wątrobę i działa antyoksydacyjnie. Epifriedlinol posiada działanie anty guzowe a Ketony mogą doprowadzić do apoptozy, czyli śmierci komórek nowotworowych. Poza tym wychodzi się z założenia, że mają one działanie antybakteryjne i mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy.

Równie duże znaczenie mają alkaloidy Pyrrolidyna oraz Piperidyna. W zbyt dużej koncentracji są one nawet trujące. Jednak w małych dawkach pyrrolidyna ma efekty dopalające, a piperidyna jest chemiczną częścią przeróżnych leków, najczęściej psychiatrycznych. Kolejnymi składnikami są atropina i cholina. Cholina ma duże znaczenie przy zachowaniu błony komórkowej, a atropin poszerza źrenice, prowadzi do rozluźnienia muskulatury oka, poszerza oskrzela i zwiększa puls, czyli ma właściwości, które znajdują zastosowanie przy akcji reanimacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.