Co To Jest Fotoperiodyzm?

Cannabis jest z natury rośliną fotoperiodyczną. Rośliny fotoperiodyczne reagują głównie na zmianę długości dnia. Dokładniej mówiąc rośliny zależne od fotoperiody różnie reagują na zmiany w swoim cyklu świetlnym, który zmienia się w ciągu roku. Przykładowo dni letnie posiadają zawsze więcej godzin słonecznych niż dni zimowe (przynajmniej dzieje się tak w naszej hemisferze).

Rośliny cannabisu reagują bardzo wyraźnie na zmiany w fotoperiodzie. Ze względu na to, że dni pod koniec lata a początek jesieni stają się krótsze, roślina otrzymuje coraz to mniej słońca (w godzinach). Prowadzi to do tego, że roślina rozpoznaje, że jej cykl życia dobiega końca i to sprawia, że zarówno żeńskie jak i męskie rośliny cannabisu zaczynają kwitnąć, aby jeszcze przed zimą zdążyć się rozmnożyć.

Woreczki pyłkowe, czyli mikrosporangium męskiej rośliny cannabisu otwierają się, aby uwolnić do atmosfery pyłek, który, przynajmniej w naturze, w idealnym przypadku zapyli żeńskie rośliny, przez co wyprodukują on nasiona. Te nasiona po zimie się rozsieją i wykiełkują, dzięki czemu rozwinie się następna generacja roślin.

Fotoperiodyzm można spotkać nie tylko u roślin cannabisu. Wiele kwitnących roślin używa protein fotoreceptorowych, aby odczuwać zmiany pór roku w swoim otoczeniu. Interpretują te zmiany jako sygnały, kiedy mają zacząć kwitnąć.

Niektóre rośliny, podobnie jak cannabis, kwitną, gdy dzień staje się krótszy. Są one nazywane jako rośliny krótkodniowe. Rośliny długodniowe, jak na przykład goździki, groszek czy pszenica kwitną wtedy, gdy dni stają się dłuższe, czyli wiosną i latem.

Pozostałe rośliny są obojętne. Róże, ogórki i pomidory nie kwitną ze względu na fotoperiodę w swoim otoczeniu. Zamiast tego mogą kwitnąć w momencie, gdy osiągnęły odpowiedni wiek albo przy nagłej zmianie temperatury albo podobnych zmian otoczenia.

Co oznacza fotoperioda dla hodowców marihuany?
Fotoperioda to ważny aspekt dla growerów, ponieważ decyduje ona o tym, kiedy Twoje rośliny będą kwitły. Jak już wspomnieliśmy, rośliny cannabisu, które rosną na świeżym powietrzu, zaczną kwitnąć w naturalny sposób od końca lata (ok. sierpień – wrzesień w północnej hemisferze) i w marcu (w południowej hemisferze).

Ale nasze rośliny nie zawsze rosną na dworze albo nie zawsze mogą rosnąć na zewnątrz. Odkąd cannabis stał się nielegalny, wielu growerów przeniosło swoje ogrody do pomieszczeń domowych, aby nie wzbudzać żadnych podejrzeń albo nie ściągnąć na siebie uwagi sąsiadów czy służb porządkowych.

Od około 1980 roku świat cannabisu przeżywa istny boom indoorowy. Dzięki lepszemu wyposażeniu oraz wielkiemu postępowi w dziedzinie hodowli marihuany, jej uprawa w domu stała się o wiele łatwiejsza (co wedle nielegalności z pewnością jest dużym plusem dla growerów).

Hodowcy indoorowi mają do spełnienia bardzo ważne zadanie. Muszą oni w jak najbardziej przybliżony sposób odzwierciedlić warunki panujące na zewnątrz. W domu nie ma światła słonecznego, które bezpośrednio pada na rośliny, więc muszą użyć lamp do uprawy.

Podstawy uprawy indoorowej polegają na tym, że rośliny pozostawia się pod światłem przez 18 godzin dziennie w fazie wegetatywnej, zanim zmusimy je do kwitnięcia zmniejszając liczbę godzin pod światłem.

Growerzy indoorowi mają wszystkie możliwe techniki, aby dać roślinom wyrosnąć, jednak większość początkujących zaczyna z cyklem 18/6, czyli 18 godzin światła i 6 godzin ciemni dla fazy wegetatywnej, zanim zmienią cykl na 12/12, czyli po 12 godzin światła i ciemni dla kwitnienia.

Oznacza to, że grower indoorowy ma całkowitą kontrolę nad tym, kiedy jego rośliny znajdują się w fazie wegetatywnej a kiedy zaczynają kwitnąć. Z początku, podczas wegetatywnego wzrostu, światło powinno świecić przez 18 godzin, a w nocy być przez 6 godzin zgaszone. Jeśli grower chce, aby rośliny zaczęły kwitnąć, bo uzna, że są już na to gotowe, to zmniejsza liczbę godzin pod światłem do 12 i zwiększa godziny ciemni do 12 godzin.

A jak to wygląda z roślinami odmian autofloweringowych?
W ostatnich latach seedbanki oraz hodowcy stworzyli odmiany autofloweringowe, czyli samokwitnące. Odmiany te posiadają genetykę gatunku Cannabis Ruderalis, bardzo szczególnego gatunku marihuany, który został odkryty na Syberii, i który nie kwitnie zależnie od fotoperiody, ale bazując na swoim wieku.

W przeciwieństwie do normalnych odmian marihuany, odmiany autofloweringowe zaczynają kwitnąć o upływie pewnego czasu od zakiełkowania. To sprawia, że są one interesujące dla growerów outdoorowych, którzy chcą uzyskać kilka plonów w ciągu roku. Jeśli zaczniesz dosyć wcześnie w sezonie, to już po upływie 7 – 8 tygodni możesz zebrać swój pierwszy plon. Zwracaj uwagę tylko na to, aby być gotowym na drugą rundę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.