Odkryto neurony, które sterują uczuciem pragnienia

Naukowcy z Columbia University Medical Center odkryli neurony, które włączają i wyłączają uczucie pragnienia.

Odkryto neurony, które sterują uczuciem pragnienia, kanabis.info
Neurony regulujące pragnienie – CAMKII (czerwone) i VGAT (zielone)

Od lat neurolodzy przypuszczali, że uczucie pragnienia jest regulowane przez neurony znajdujące się w narządzie podsklepieniowym (SFO) w podwzgórzu. Trudno było jednak wskazać, które komórki dokładnie biorą udział w tym procesie.

Teraz okazało się, że istnieją minimum dwa typy neuronów – te, które włączają uczucie pragnienia i te, które je wyłączają. Uczonym udało się za pomocą światła pobudzić oba typy komórek. Wywnioskowano, że neurony CAMKII (od kinazy typu II) aktywują pragnienia, a neurony VGAT (od transporty pęcherzykowego GABA) je wyłączaną.

Co ciekawe, odkryte typy neuronów nie oddziałują na żerowanie, a wywołanie tylko pragnienia dotyczącego wody. Poddane eksperymentom zwierzęta nie były zainteresowane spożyciem glicerolu czy miodu, interesowała ich tylko woda.

– SFO to jedna z nielicznych struktur mózgu, która ma kontakt z krążeniem ogólnym. Być może uda nam się opracować leki na choroby związane z uczuciem pragnienia – powiedziała Yuki Oka, szefowa zespołu badawczego.

źródło: nt.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.