Strażnik umysłu

Przyczyny starzenia się ludzkiego umysłu są dotąd nieznane – podkreślają naukowcy. Stresy, negatywne działania nagromadzonych toksycznych substancji oraz stany zapalne – to wszystko bez wątpienia przyczynia się do występowania objawów starzenia się umysłu. Ale – przekonują – są również mechanizmy o działaniu ochronnym. Jednym z nich jest aktywność receptora kannabinoidowego CB1 – argumentują naukowcy z uniwersytetów Bonn i Moguncji. Odkryli, że dezaktywacja tego receptora przez manipulacje genetyczne znacząco przyspiesza degenerację mózgu związaną z wiekiem…

Strażnik umysłu, kanabis.info

Co dla wielu wciąż zaskakujące, działanie tego receptora odpowiada również za podatność na działanie kannabinoidów – marihuany czy haszyszu.

– Jeśli wyłączymy receptor CB1, wykorzystując technologię genetyczną, mysi mózg starzeje się znacznie szybciej – tłumaczy Onder Albayram z Instytutu Psychiatrii Molekularnej Uniwersytetu w Bonn. – Ścieżka tego receptora ma istotne znaczenie ochronne dla komórek nerwowych.

Naukowcy badali myszy w zróżnicowanym wieku. Najmłodsze nich miały sześć tygodni. W drugiej grupie znalazły się zwierzęta w wieku pięciu miesięcy – które reprezentowały w badaniu ludzi w średnim wieku. Najstarsze myszy miały 12 miesięcy. Wszystkie zwierzęta musiały wykonywać zadania, które miały na celu sprawdzenie ich pamięci i zdolności uczenia się. Między innymi musiały one znaleźć podwodną platformę w basenie (badanie to często jest wykorzystywane przy eksperymentach na myszach, w tym samym badaniu udowodniono niegdyś zwiększoną zdolność orientacji przestrzennej u myszy pod wpływem THC). Gdy myszy udało się znaleźć platformę, naukowcy przesuwali ją w inne miejsce. W ten sposób testowano umiejętność uczenia się zwierząt.

Osobniki z nieaktywnym receptorem kannabinoidowym znacznie różniły się od swoich niezmodyfikowanych genetycznie kuzynów. – Miały znacznie pogorszoną zdolność uczenia się i osłabioną pamięć – mówi dr Andra Bilkei-Gorzo. – W dodatku zaobserwowaliśmy spadek liczby neuronów w ich hipokampie. Efekt był wyraźniej zauważalny u starszych zwierząt.

Według naukowców tę wiedzę da się przełożyć na techniki walki z demencją, w szczególności z alzheimerem. Badania ukazują również możliwość zagrożeń płynących z modyfikowanych leków produkowanych na podstawie marihuany. Często w celu uniknięcia jej skutków psychoaktywnych w lekach próbuje się blokować receptor CB1, jak ukazało badanie może to mieć zgubny wpływ na stan umysłu chorego. Prawdopodobnie znacznie gorszy niż euforia, rozluźnienie i zwiększony apetyt wywoływane przez marihuanę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.