thc-thc com, sklep

Sukces naukowca z Politechniki

Prawie milion złotych na badania naukowe otrzymał dr inż. Andrzej Cichoń z Politechniki Opolskiej. Jego innowacyjny sposób diagnozowania transformatorów doceniła komisja ogólnopolskiego konkursu „Lider”.

Zgłosiło się do niego ponad 200 naukowców z różnych dziedzin nauki z całego kraju. Pieniądze na badania otrzymało 23 laureatów.

– Z Opolszczyzny wybrano tylko mój wniosek. Cieszę się, że nasz, niewielki przecież ośrodek naukowy, został w Warszawie dostrzeżony – mówi dr Cichoń.

Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na doposażenie laboratorium badawczego i stworzenie w nim układu modelowego. Wyniki z laboratoryjnych pomiarów trzeba będzie potem zweryfikować w praktyce, przy współpracy z firmami energetycznymi.

– To kosztowny sprzęt pomiarowy oraz oprogramowanie do interpretacji wyników, uzyskanych w laboratorium – wyjaśnia.

Ponadto inżynier chciałby także spotykać się z naukowcami zza granicy, by wymieniać doświadczenia i dyskutować o przyszłości energetyki.

Jego badania dotyczą transformatorów – najbardziej newralgicznej i kosztownej części sieci energetycznych. Nowe, średniej mocy urządzenie może kosztować nawet 2 miliony złotych, dlatego odpowiednie diagnozowanie i zapobieganie awariom jest kluczowe dla obniżenia kosztów eksploatacji całego systemu.

Naukowiec prowadzi badania nad akustyczną metodą diagnozowania urządzeń. Chodzi o to, by ewentualne usterki czy awarie móc przewidzieć na podstawie dźwięków, jakie są wytwarzane podczas pracy.

– Dzięki tej metodzie będzie można kontrolować stopień zużycia i inne parametry w trakcie pracy transformatora. Używając innych metod kontroli konieczne jest odłączenie urządzenia od sieci, co powoduje przerwę w dostawie energii – tłumaczy Cichoń.

Dr Andrzej Cichoń w 2003 roku skończył na Politechnice elektrotechnikę i zaraz po studiach podjął tutaj pracę. Trzy lata później obronił doktorat.

24opole.pl

Sprawdź również

nasiona marihuany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

marijuana, cannabis seeds, akseeds nasiona konopi, sklep

Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.