Sukces naukowca z Politechniki

Prawie milion złotych na badania naukowe otrzymał dr inż. Andrzej Cichoń z Politechniki Opolskiej. Jego innowacyjny sposób diagnozowania transformatorów doceniła komisja ogólnopolskiego konkursu „Lider”.

Zgłosiło się do niego ponad 200 naukowców z różnych dziedzin nauki z całego kraju. Pieniądze na badania otrzymało 23 laureatów.

– Z Opolszczyzny wybrano tylko mój wniosek. Cieszę się, że nasz, niewielki przecież ośrodek naukowy, został w Warszawie dostrzeżony – mówi dr Cichoń.

Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na doposażenie laboratorium badawczego i stworzenie w nim układu modelowego. Wyniki z laboratoryjnych pomiarów trzeba będzie potem zweryfikować w praktyce, przy współpracy z firmami energetycznymi.

– To kosztowny sprzęt pomiarowy oraz oprogramowanie do interpretacji wyników, uzyskanych w laboratorium – wyjaśnia.

Ponadto inżynier chciałby także spotykać się z naukowcami zza granicy, by wymieniać doświadczenia i dyskutować o przyszłości energetyki.

Jego badania dotyczą transformatorów – najbardziej newralgicznej i kosztownej części sieci energetycznych. Nowe, średniej mocy urządzenie może kosztować nawet 2 miliony złotych, dlatego odpowiednie diagnozowanie i zapobieganie awariom jest kluczowe dla obniżenia kosztów eksploatacji całego systemu.

Naukowiec prowadzi badania nad akustyczną metodą diagnozowania urządzeń. Chodzi o to, by ewentualne usterki czy awarie móc przewidzieć na podstawie dźwięków, jakie są wytwarzane podczas pracy.

– Dzięki tej metodzie będzie można kontrolować stopień zużycia i inne parametry w trakcie pracy transformatora. Używając innych metod kontroli konieczne jest odłączenie urządzenia od sieci, co powoduje przerwę w dostawie energii – tłumaczy Cichoń.

Dr Andrzej Cichoń w 2003 roku skończył na Politechnice elektrotechnikę i zaraz po studiach podjął tutaj pracę. Trzy lata później obronił doktorat.

24opole.pl

sklep, nasiona marihuany, konopi, cannabis, seedbank, thc-thc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © kanabis.info - Czyli poczytasz o: marihuanie, zdrowiu, oleju CBD, technologi konopnej, uprawie konopi, o innych narkotykach.